Kategori:

Richard Branson, 1950 yıllında İngiltere’nin Surrey şehrinde dünyaya gelmiş İngiliz işadamı, girişimci ve Virgin Grup’un kurucusudur. Virgin, dünyanın en önde gelen markalarından biri olup, seyahatten telekomünikasyona, sağlıktan bankacılığa ve müzikten eğlenceye kadar birçok farklı sektörde faaliyet göstermektedir. Virgin’in 50 ülkede yer alan 100’ün üzerindeki şirketinde yaklaşık 60000 kişi çalışmaktadır.

Richard Branson, 1972 yılında Virgin Records adlı kayıt firmasını kurdu. Bu firmaya ait kayıt stüdyosunun ilk sanatçısı olan Mike Oldfield, Tubular Belss adlı albümü yayınlamıştır. Virgin Records daha sonra İngiliz rock grubu Sex Pistols ve Rolling Stones gibi dünya çapında meşhur sanatçı ve sanatçı grupları ile sözleşmeler imzalamıştır.

Richard Branson,  1984 yılında Virgin Atlantic’i kurdu. BA’nin Dirty Trick kampanyası sonrasında Virgin Atlantic, dünyanın önde gelen hava yolu şirketlerinden biri durumuna geldi. Virgin Avustralya, Virgin Amerika, Virgin Holidays, Virgin Limited Edition, Virgin Trains, Virgin Hotels ve Virgin Galactic şirketleri ise Virgin Atlantic’in bu başarısını takip ederek turizm ve seyahat sektöründe başarılı bir şekilde faaliyet göstererek 8 milyar dolarlık bir değere ulaşmayı başardı.

Richard Branson, iş hayatındaki dikkat çekici girişimciliğinin yanı sıra renkli kişiliğiyle de ön plana çıkmaktadır. Atlantic Okyanusu’nu en hızlı şekilde geçmeye çalışmak, İngiliz Kanalı’nı sıcak hava balonu ve uçurtma ile geçmek gibi dikkat çekici meydan okuyuşlarda bulunmuştur. Richard Branson, dünyanın ilk ticari uzayyolu projesi olan Virgin Galactic’i tüm zamanların en muhteşem macerası olarak tanımlamaktadır. Uzay gezisi, aya ilk ayak basılmasından sonra Richard Branson’un en önemli hayallerinden biri olmuştur ve 1999 yılında “Virgin Galactic” adını kayıt ettirmiştir.

Richard Branson ayrıca, İngiltere’nin Twitter’da en çok takip edilen ve sosyal CEO’su, LinkedIn’de en çok takip edilen kişi gibi unvanlar ile bir takım online rekorları kırmıştır. Kendisi ayrıca bloğunda girişimcilik, seyahat, müzik, sanat ve diğer alanlarda tecrübelerini paylaşmaktadır. Toplamda 5 sosyal medya sitesi üzerinde 11.5 milyon takipçisi bulunmakta olup, “Losing my Virginity” adlı biyografi kitabı dahil 6 kitabı bulunmaktadır.

Benzer Yazılar

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.