Kategori:

İnsanlar genelde cinsel istismar mağdurları için çelişkili tavsiyeler vermektedir. Cinsel istismara uğrayan herbir bireyin durumu benzersiz olduğundan, hiç kimse nasıl en iyi şekilde yardımcı olunacağını bilmemektedir. Cinsel istismardan kurtulan tüm bireyler için uygulanabilir bir tavsiye, sadece mağdurun kendisi için doğru olan şeyi söyleyebileceğidir.

Bir saldırı sonrası doğru ve rahat hissettiren şey iyileşme sürecine yaklaşımda en iyi yoldur, ve hiç kimse bir mağdura onun durumu için hangi seçimlerin sözde iyi seçimler olduğunu söyleyemez. Böyle olsa dahi, yine de tümü olmasa da çoğu mağdur için uygulanabilen bazı ipuçları vardır.

Cinsel istismar mağdurları için iyi bir tavsiye, mağdur yasal işlem takibinin iyi bir fikirmiş gibi düşünmese de delilleri muhafaza etmektir. Eğer hiçbir delil korunmamışsa, saldırgana dava açılması neredeyse imkansız olabilir. Delillerin korunması daha sonraki bir zamanda karar alınabilmesi için seçim hakkını saklı tutar.

Cinsel istismar mağdurları için bir başka ortak tavsiye olay hakkında konuşmaktır. Pek çok kişi, yalnızca travma hakkında konuşmanın olayı travmatik olmayan bir şekilde zihinde entegre edebileceğine inanmaktadır. Bununla birlikte, mağdurun olayı tamamiyle ele alabilecek  yeterlikte duygusal olarak istikrarlı hissetmesi zaman alabilir.

Cinsel istismar mağdurları sıklıkla, saldırıdan sonra yeni ilişkilere başlarken rahatsızlık hisseder. Bu durumlarda ve rahatsız edici temas içeren tüm diğer durumlarda bu endişeleri seslendirmek  ve müsaade edilen temas nedir ne değildir tartışmak önemlidir. Diğer insanlar temasın niçin rahatsız edici olduğunu veya mağdurun niçin  belirli bir şekilde tepki verdiğini anlamıyor olabilir. Bir kişi genellikle önceden sınırları belirleyerek ve durumu açıklayarak daha sonra oluşabilecek rahatsızlıkları öneleyebilir.

Yaşanan olaya üzülmek için kendine izin vermek çoğu insanın farkında olduğundan daha daha önemlidir, ve birçok kişi farklı şekillerde bu olaylara  üzülmektedir. Birçok cinsel saldırı mağduru olayı gizlemeye gayret ederken, diğer pek çokları bu matemi güven kaybı olarak görür ve belli bir ilişkinin bozulduğu ve suiistimal edildiğini kabullenmenin iyileşmeye çalışırken çok yardımcı olduğunu düşünür. Söz konusu olay üzerine düşünmek ve özel hayattaki etkileri üzerinde enine boyuna düşünmek son derece tedavi edici olabilir ve mağduru olayı anlamlandırmak  için başkaları ile çalışmasına  hazırlamaya yardım edebilir. Cinsel saldırının gerçekleşmiş olduğu gerçeğini görmezden gelmek uzun vadede neredeyse hiç  başarılı değildir ve eninde sonunda ciddi psikolojik hasara neden olabilir, bu nedenle bu yaklaşım tavsiye edilmemektedir.

Benzer Yazılar

Çocuk İşçiliği Nedir?

Bakımevi Nasıl Seçilir?