Kategori:

Bir bakımevi (“huzurevi” ya da “destekli yaşam evi” de denmektedir) genellikle günlük yaşamlarında biraz daha yardıma ihtiyacı olan pek çok yaşlı vatandaş için en iyi seçimdir. Ayrıca yalnızlık çeken ve bir toplulukla bağlantı kurma isteği olanlar için de faydalı olabilir. Bir bakımevi seçimi yaparken göz önünde bulundurulacak bir dizi kriter vardır. Bunlar; konum, personel, sunulan etkinlik türleri, verilen yemek ve ücretleri kapsamaktadır.

Bakımevinin konumu, pek çok yaşlı için en önemli unsurlardan biridir. Pek çoğu, aile ve arkadaşlarına yakın oturmak isteyecektir. Çünkü bu, ziyaretçilerin uğramasını ve vakit geçirmesini daha uygun hale getirecektir. Ayrıca temiz ve iyi korunmuş bir tesis bulmak gereklidir. Pis ve karmakarışık bir ortam çoğu zaman mutlu bir yaşam için uygun değildir.

Seçim yaparken bir bakımevindeki personel hakkındaki izlenimler de büyük rol oynar. Çoğu yaşlı için etrafında nazik ve sakinleri içtenlikle önemseyen personel bulunması önemlidir. Bir karar vermeden önce potansiyel toplulukları ziyaret etmek ve personel ile tanışmak yer hakkında bir fikir edinmek için en iyi yollardan biridir. Oradaki sakinlere deneyimlerini ve genel olarak mutlu olup olmadıkları hakkında soru sormak, personelin kalitesi hakkında bir fikir edinmek için başka bir etkili yoldur.

Dikkate alınması gereken diğer bir şey ise bakımevinin ne tür faaliyetler sağladığıdır. Sağlıklı ve mutlu kalmanın büyük bir bölümü sosyal ve yaratıcı çıkış noktaları sağlayan faaliyetlerle ilgili olmayı gerektirir. Bir bakımevinde bulunan bazı müşterek meşgaleler; tombala, sanat, el sanatları, bir araya gelmeler gibi şeylerdir. Bu evler topluluk çevresinde geziler bile sunabilir.

Bakımevinde sunulan yemek lezzeti ve kalitesi de dikkate alınmalıdır. Servis edilen yemeğin lezzetli olmasının yanı sıra, sağlıklı bir yaşam sağlamak için doğru beslenme sağlaması da büyük önem taşımaktadır. Kafeteryayı kontrol etmek ve bir ziyaret sırasında yemek yemek, hızlı bir şekilde gıda kalitesi hakkında bilgi edinmek için en iyi yollarından biridir.

Karara varmada bakımevinin ücreti genellikle bir başka önemli husustur. Fiyatlar büyük ölçüde değişebilir, bu nedenle bütçeye uygun bir bakımevi bulmak önemlidir. Unutmayın ki yüksek bir fiyat etiketi illa da bir evin daha iyi olduğu anlamına gelmez. Pek çok orta ya da düşük fiyatlı tesis yaşlılara yeterli bakım sağlayabilir. Bu kararla karşı karşıya olan bireyler her destekli yaşam evinin sunduğu farklı planlar ve seçenekleri iyice incelemelidir.

Benzer Yazılar

Çocuk İşçiliği Nedir?

Cinsel İstismara Uğrayanların Yapması Gerekenler Nelerdir?