Kategori:

Kurtarıcı İsa Heykeli (İngilizce: “Christ the Redeemer”), Brezilya’nın Rio de Janiero kentinde iki yana uzanmış kollarıyla, dünya çapında ünlü bir İsa Mesih heykelidir. Öyle ki, Rio’nun geniş açıdan çekilmiş bir fotoğrafını gören herkes bu heykeli kolaylıkla fark etmektedir. Çünkü şehri koruduğuna inanılan bu heykel, ayakta duruyormuş gibi görünmektedir. Zamanla bu İsa heykeli, birçok insanın gözünde Rio de Janiero ve Brezilya’nın önemli sembollerinden biri haline gelmiştir. Bu duruma, Brezilya’da çekilen film ve televizyon şovlarında, Kurtarıcı İsa Heykeli’nin, mutlaka kameranın kadrajına girmesinin büyük etkisi bulunmaktadır. Çoğu zaman isim geçmese bile seyirci heykeli gördüğünde çekimlerin Rio de Janiero’da gerçekleştiğini hemen anlayabilmektedir. 

Kurtarıcı İsa Heykeli, Tijuca Ormanı Ulusal Parkı‘nın ortasında yer alan 700 metre yükseklikteki Corcovado Dağı‘nda yer almaktadır. Buraya ulaşmak için insanlar öncelikle dağda kısa bir tren yolculuğu yapıp, ardından heykele 200’den fazla adım atarak ulaşabilmektedir. Burası aynı zamanda insanların dua edip dini vecibelere katılabildiği bir şapel barındırmakta ve bazen burada düğünler de yapılmaktadır. 

Brezilya, 16. Yüzyılda Roma Katoliği Portekizler tarafından sömürgeleştirilmiş ve Hıristiyanlık da ülkede hızla yayılmıştır. Böylelikle Brezilyalıların 16. yüzyıldan günümüze kadar uzun bir Hıristiyanlık geçmişine sahip olduğu söylenebilir. Bugün Brezilya, yeryüzündeki en koyu Katolik ülkelerden biri olarak bilinmektedir. Zaten Kurtarıcı İsa Heykeli, Brezilya’da Katolikliğin ne kadar ciddiye alındığının kayda değer bir simgesidir. 

Koyu bir Katolik ülke olan Brezilya’da, Corcovado Dağı’nda dini bir heykel yapımı için fikirler 1800’lerin başlarında ortaya çıkmaya başlamıştır. Ancak 1921 yılına kadar Rio Katolikleri öncülüğünde ciddi bir çaba ortaya konmamıştır. Katolik grup, bir heykel inşa etmek için bağış ve fonlar toplamış ve Brezilyalı tasarımcı Heitor da Silva Costa’ya heykel tasarımı yaptırmış ve heykelin yapımı için Fransa’dan usta heykeltıraş Paul Landowski’yi getirmişlerdir. Heykel, temelde betonarme olarak yapılmış ve sabuntaşı ile kaplanmıştır. 38 metre yüksekliğindeki bu dev heykelin yapımı 9 yıl kadar sürmüş ve 1931’de tamamlanmıştır. 

Dünyanın Yeni Yedi Harikası” listesine dahil edilen ve insanları uzaktan kendine hayran bırakan Kurtarıcı İsa heykeli, aynı zamanda onu yakından görmek için birçok turisti Rio’ya çekmektedir. Şehrin vatandaşları da dini bir heykel olarak gördükleri Kurtarıcı Mesih’i ziyaret etmekten çok hoşlanmaktadır. Kısacası bu heykel, Brezilya ziyareti sırasında görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir.

Benzer Yazılar

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?

Kongo Yağmur Ormanları Nerededir?