Kategori:

Kongo Havzası Yağmur Ormanı” olarak da adlandırılan Kongo Yağmur Ormanları, Orta Afrika’daki Kongo Havzası’nda bulunan 1,5 milyon metrekarelik yüzeye sahip yağmur ormanlarıdır. Amazon Yağmur Ormanları’ndan sonra dünyanın en büyük ikinci yağmur ormanı olarak kabul edilen Kongo Yağmur Ormanları, dünyanın toplam yağmur ormanlarının 18%’ini içermektedir. Afrika bitki örtüsünün 70%’inden fazlasını oluşturan bu yağmur ormanlarının, yaklaşık üçte ikisi, Kongo Demokratik Cumhuriyeti‘nde (eski adıyla “Zaire”) ve geri kalan kısmı ise GabonKamerunEkvator Ginesi ve Orta Afrika Cumhuriyeti içinde yer almaktadır. 

Orta Afrika’daki yaklaşık 60 milyon insan, yağmur ormanlarına yiyecek, barınacak yer ve ilaç bulma gibi nedenlerle ihtiyaç duymaktadır. Diğer yağmur ormanları gibi, Kongo Yağmur Ormanları da orman filleri, su aygırları, goriller, şempanzeler ve bonolar, bongolar (bir antilop), düveler, Hartebeest olarak anılan sığır antilopları, Büyük Kudu (büyük bir antilop), Yakışıklı Francolin (bir kuş), Bataklık Moğolları, aslanlar, zürafalar, dev orman domuzları, Altın Çakal ve okapi dahil başka hiçbir yerde bulamayan beyaz gergedanlar ve Kongo tavus kuşlarının yaşadığı bir biyolojik çeşitlilik alanıdır. Doğal çeşitlilik bakımından oldukça zengin olan Kongo Yağmur Ormanları’ndaki beş milli park, BM Dünya Mirası alanları listesinde yer almaktadır. Toplamda, yağmur ormanlarında 11 bin’den fazla bitki türü, 450 memeli, 1150 kuş, 300 sürüngen ve 200 amfibi bulunmaktadır.

Kongo Yağmur Ormanları’nda, Nil Nehri’nden sonra, 4700 km uzunluğu ile Afrika’nın ikinci en uzun nehri olan Kongo Nehribulunmaktadır. Bu nehir, Amazon Nehri’nden sonra dünyanın en büyük akış hacmine sahiptir. 1971 ile 1997 arasında bu nehre, “Zaire Nehri” denmiştir. Nehrin ağzının yakınında bulunan ve deniz erişimini önleyen Livingstone Şelalesi ise, dünyadaki en geniş hacimli şelalelerden biridir. 

Kongo Yağmur Ormanları, aynı zamanda dünyanın en tehlikeli yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Hatta yazar Joseph Conradtarafından, tehlikeli ve vahşi doğasını ifade etmek için Kongo Yağmur Ormanları’na, “karanlığın kalbi” adı verilmiştir. Birçok Afrika ülkesinde olduğu gibi, Kongo havzası ülkelerinin çoğu da politik olarak dengesizdir ve Doğu Kongo, tüm dünyanın en yüksek cinsel vahşete sahip olan bölgesi olarak bilinmektedir. Kadına saygı neredeyse hiç yoktur. Amazon Yağmur Ormanları gibi, Kongo Yağmur Ormanları da kereste şirketleri tarafından adım adım yok edilmektedir. Amerika ve Avrupa ülkeleri yağmur ormanlarının korunmasına milyarlarca dollar katkıda bulunsa da, bu çabaların etkili olmadığı düşünülmektedir. Koşulların değişmemesi durumunda, yağmur ormanlarının çoğunun bir yüzyıl veya daha kısa sürede tahrip olacağı tahmin edilmektedir. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?