Kategori:

Efsaneye göre La Llorona, ağlayarak ölü çocuklarını arayan bir kadının hayaletidir. Meksika, Güney Amerika, Orta Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Meksika-Amerikan topluluklarında popüler bir isimdir ve öyküsü birçok farklı şekilde anlatılır. “Ağlayan Kadın” olarak da bilinen La Llorona’nın, çocuklarının babası tarafından terk edildiği ve kendi yavrularını öldürdüğü söylenmektedir. İrlanda folklorundaki “banshee” gibi, bazen ölüm habercisi kötü bir alâmet olarak da ifade edilmektedir. 

La Llorona güzel bir genç kadındır, ancak bir hayalet olarak, görünümü çoğu zaman korkunçtur. Tamamen beyaz ya da tamamen siyah, akıcı bir elbise giymekte ve sürekli ağlamaktadır. Bazı anlatımlarda, göz yuvalarının boş olduğu söylenmektedir. Bazen yabancıları çocukları hakkında bilgi almak için durdurduğu ya da herkesin duyması için feryat ederek ağladığı anlatılmaktadır. Onunla görüşmek veya onunla konuşmak neredeyse her zaman tehlikeli sayılmakta, hatta çocuklarını geri getirmek için insanları boğduğu iddia edilmektedir. 

Bu olayla ilgili hikayelerin çoğunda, kadının çocuklarını Rio Grande‘de boğduğu belirtilmektedir. Hikâyede o ve onu terk eden adam hakkında farklı söylemler yer almaktadır. Sık sık sevgilisinden daha düşük bir sosyal sınıfta olduğu ya da bir İspanyol efendisi tarafından baştan çıkartılan bir Kızılderili kızı olduğu ve birkaç çocuğu olduktan sonra, başka bir kadın için terk edildiği söylenmektedir. Bazı hikayeler ise diğerlerinden belirgin şekilde farklıdır. Teksas’ta geçtiği söylenen bir versiyonda, La Llorona, sevdiği adamla evlenmesine engel olarak gördüğü için çocuklarını boğarak öldürür. Yine başka bir varyasyonda, çocukları öldüren kocasıdır. Bir Meksika hikayesinde ise, çocuklar hiç öldürülmez, bir selde ölürler. Meksika’nın bazı güney eyaletlerinde, bu hikayenin dünyaya gelen tüm bebeklerini oracıkta boğan bir fahişe olduğuna inanılmaktadır.

Genel kanı olarak hikayelerde, La Llorona, çocuklarını kocasından intikam almak veya yoksulluktan kurtarmak için öldürür. Sık sık kederden, suçluluk duygusundan ya da adaletten kaçınmak için intihar eder. Çocuklarını öldürmenin cezası olarak ölemez ve dünyayı dolaşmaya zorlanır. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

Kongo Yağmur Ormanları Nerededir?