Kategori:

Dünyanın en büyük yağmur ormanı ve ayrıca en ünlüleri, çoğunlukla Güney Amerika’da, Brezilya (60%) ve Peru (13%) içinde bulunan Amazon Yağmur Ormanları‘dır. Amazon Yağmur Ormanları, yalnızca Afrika’daki Kongo Yağmur Ormanları ve Asya’daki Güneydoğu Asya Yağmur Ormanları ile rakip olan gezegendeki bir numaralı biyolojik çeşitliliğe sahip ormanlardır. Amazonlar’ın 5.5 milyon kilometrekarelik bir alanı, dünyanın en büyük ikinci yağmur ormanı olan Kongo Yağmur Ormanları’na göre en az 30% daha büyüktür. Amazonlar’da bilinen yaklaşık 2.5 milyon böcek türü, en az 40 bin bitki türü, 1294 kuş, 427 memeli, 428 amfibi ve 378 sürüngen bulunmaktadır. 

Diğer yağmur ormanları gibi, Amazon Yağmur Ormanları da oldukça yoğundur ve kilometrekare başına 90 bin tonun üzerinde canlı bitki içermektedir. Bitkiler gökyüzünü kalın bir gölgelikle kaplamakta ve zemini nispeten karanlık hale getirmektedir. Devasa ağaçlar, dünyanın en büyük yağmur ormanlarını yerden yaklaşık 30-40 metre (100-125 ft) yükseklikte bir gölgelik katmanıyla ve her katmanda yaşayan farklı hayvan türleriyle üç boyutlu bir biyom haline getirmektedir. Yağmur ormanı; üst katman, gölgelik katman, alt katman ve orman zemini katmanlarından oluşur. Üst katman, şiddetli rüzgarlar ve yüksek sıcaklığa dayanıklı büyük ağaçlarla kaplıdır. Bu ormanlarındaki çoğu yaşam ise uzunlukları 35-45 metre arasında ağaçların oluşturduğu gölgelik katmanda bulunur. Alt katman, birkaç kuş türüne, yılan, kertenkelelere, timsah, jaguar, boğa yılanı ve leopar gibi yırtıcıların barındığı katmandır. Güneş ışığının ancak 2%’sini alan orman zemini ise düşük ışığa uyum sağlayan bitkiler ve çalılardan oluşur.

Amazon Yağmur Ormanları, hem güzellikleri hem de tehlikeli olmalarıyla ünlüdür. Örneğin; Amazon nehrinin suları, şok vererek öldürebilecek elektrikli yılan balıklarının, dakikalar içinde insanın derisini soyabilecek pirinaların ve boğulana kadar su altında çekerek insanları öldürdüğü bilinen siyah timsahların yuvasıdır. Karada ise, 7 m uzunluğa sahip, dünyanın en büyük yılanlarından biri olan Anakonda; dünyanın en zehirli hayvanlarından biri olan zehirli ok kurbağaları ve dünyanın en büyük avcılarından biri ve batı yarım küredeki en büyük kedi olan ünlü ve güzel Jaguar bulunmaktadır. 

Amazon Yağmur Ormanı, dünyanın en büyük yağmur ormanı olmasına rağmen, hızla tahrip edilmektedir. Bu yağmur ormanlarının yaklaşık 10%’u, 1960’lardan bu yana tarımsal alan oluşturmak üzere keserek ve yakarak yok edilmiştir. Mevcut kayıp oranlarına bakılarak, yağmur ormanlarının yaklaşık yarısının 2030 yılına kadar imha edileceği tahmin edilmektedir. Dünyadaki çevreci örgütler bunun durdurulması için çeşitli adımlar atmışlardır.

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?