Kategori:

Kıyafetlerdeki ter kokusunu genellikle her evde bulunan malzemelerle ya da açık havadan yararlanarak yok etmek mümkündür. Bunun için kimyasal maddeler içeren ürünler ya da kokuyu yalnızca baskılamaya yarayan deodorantlar yerine soda (karbonat) ve sirkegibi ürünlerden yararlanmak oldukça mantıklıdır. Kötü kokan kıyafetlerin üzerine bir miktar karbonat serpilip, bekletildiğinde kokunun yok olduğu görülecektir. Sirke de inatçı ter kokusunun yok edilmesi için etkili ürünlerden biridir. Yine kötü kokunun yok edilmesi için kolay bir uygulama da açık ve güneşli havada kıyafetlerin bir müddet bekletilmesidir.

Soda, ter kokan kumaşın üzerine bir miktar serpilerek bekletildiğinde kötü koku yok olacaktır. Eğer ter kokusu çok ağır ise soda macun kıvamına getirilerek kıyafetlerin kötü kokan bölgesine direkt olarak sürülüp, 24 saat bekletilebilir. Daha sonra bu kıyafetler yıkanmalıdır. Bu şekilde kötü kokunun yok olduğu görülebilir. Kullanılacak miktar uygulanacak kıyafete ve kokunun az ya da çok olmasına göre değişebilir. Bunun yanında çamaşır makinesinde deterjanın yanında bir miktar soda kullanılabilir. Soda, yalnızca kıyafetlerdeki kötü kokunun ortadan kaldırılmasında değil, kıyafet dolabı, buzdolabı, ayakkabılar ve akla gelebilecek her türlü eşyada meydana gelen kokunun yok edilmesinde oldukça etkin bir malzemedir. Örneğin; kötü kokan ayakkabıların ya da halıların üzerine bir miktar soda serpmek ve bekletmek kötü kokuların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Kumaşlardaki kötü kokunun yok edilmesi için sirke suya eklenmeli (örneğin; küçük bir leğen suya) ve kıyafetler bu suda bir müddet bekletildikten sonra yıkanmalıdır. Ayrıca sirke çamaşır makinesine eklenerek de kullanılabilir. Bu şekilde kötü kokunun yok edilmesinin yanında kumaş renklerinin canlanmasını ve çamaşır makinesindeki kireçlenmenin de yok edilmesini sağlar. Sirke, temizlik suyuna katıldığında halıların daha parlak görünmesine, küf lekelerinin temizlenmesine ve duvarlardaki tükenmez kalem izlerinin yok edilmesine de yardımcı olur.

Kötü kokuların yok edilmesinin diğer bir yöntemi de açık havadan yararlanmaktır. Çünkü güneş ışığı, kıyafetlere yerleşmiş olan kötü kokunun yok edilmesinde oldukça etkilidir. Eğer kıyafetler yıkandıktan sonra hala ter kokusu geçmemişse, onları kurutma makinesinde ya da kapalı bir odada kurutmak yerine açık havada güneş altında kurutmak etkili olacaktır. Çoğu zaman az kokan kıyafetlerin yıkanmadan direkt olarak havalandırılması kötü kokunun yok olmasına yardımcı olmaktadır.

Benzer Yazılar

Küre Çeşitleri Nelerdir?

Cep Telefonu Nasıl Temizlenir?

Çikolatada Ne Kadar Kafein Vardır?

Tek Kullanımlık Yağmurluk Nedir?

1 Milyar Dollar Ne Kadar Yer Kaplar?

Nabız Ölçer Nasıl Seçilir?