Kategori:

Bavyera’nın mutfağı, dili ve hatta kreması ile ilgili birşeyler duyduysanız, muhtemelen Bavyera’nın dünyasının neresinde olduğunu merak etmişsinizdir. Yalnız, Bavyera’yı bulmak için bir Avrupa haritasına bakmak sizin için çok aydınlatıcı olmayacaktır. Çünkü Bavyera, bir ülke değil, Almanya’daki 16 eyaletin en büyüğüdür. 

Güneydoğu Almanya’da bulunan Bavyera, İsviçre, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti ile sınır komşusudur. Avusturya’nın bitişiğindeki güney sınırı, Bavyera Alpleri ile çevrelenmiştir. Başkent, her yıl Oktoberfest’in gerçekleştiği Münih‘tir. Eyaletteki diğer önemli şehirler arasında Augsberg, Nürnberg ve Regensburg bulunmaktadır. 

Tarihine bakıldığında, Bavyera Almanya’daki üç “Özgür Devlet” den biri olarak kabul edilmiştir. Orta Çağ’da, bir düklük iken, 1808’de bir krallık haline gelmiştir. Bavyera, Avusturya-Prusya savaşındaki yenilgisini takiben 1871’de birleşik Almanya’nın bir parçası haline gelene kadar bağımsız bir devlet olarak kalmıştır. 

Almanya’nın geri kalan birçok yerinden farklı olarak, Bavyera, Roma Katolik geleneğine bağlıdır. Aslında, XVI. Papa Benedict, bu eyaletin bir yerlisidir. Ayrıca 1957’den beri kendisine ait Hıristiyan Sosyal Birliği Partisi bulunmaktadır. Papa’nın yanı sıra, sanatçı Albrecht Durer Richard Wagner ve Richard Strauss, yazar Thomas Mann ve yönetmen Werner Herzog gibi birçok ünlü isim bu eyaletten çıkmıştır. 

Bavyera, geçmişte bağımsız bir devlet olması nedeniyle zengin bir kültüre sahiptir. Geleneklerinin çoğu, bölgenin sıkı sıkı sahiplendiği Orta Çağlardan kalmadır. Yerliler kültürel tarihleriyle gurur duyar ve Bavyera lehçesindeki ortaçağ şarkıları ve şiirleri yerel okullardaki çocuklara öğretilir. Bavyera kültürü genellikle diğer Alman geleneklerine göre daha baskındır ve bu nedenle birçok Bavyera kültürel uygulamasının bir bütün olarak ülkeyi temsil ettiği düşünülür. Örneğin, Oktoberfest, bira festivali ve geleneksel Bavyera kostümleri tipik olarak Bavyera’ya ait olmasına karşın, “Alman kültürü” olarak sunulur.

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?