Kategori:

Birleşik Krallık (İngilizce: “United Kingdom” yada kısaca: “UK” denir) genellikle yanlış bir kullanım ile İngiltereBritanya veya Büyük Britanya olarak anılmaktadır. Aslında Birleşik Krallık, dört kurucu ülkenin birliğidir. Bunlar: İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dır. Birleşik Krallık adı, “Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı”nın kısaltmasıdır. Büyük Britanya ise, Britanya Adaları’nı oluşturan iki büyük adadan birine atıfta bulunmakta; İngiltere, İskoçya ve Galler’den oluşmaktadır.

Genel olarak İngiltere’nin Büyük Britanya ve Birleşik Krallık üzerindeki baskınlığı ve gücü nedeniyle İngiltere’nin Birleşik Krallık’ın tümü ile aynı olduğu zannedilmektedir. Birleşik Krallığın en büyük kısmı olan İngiltere, Birleşik Krallık nüfusunun 84%’ünü oluşturmakta ve coğrafi olarak 57%’sini kapsamaktadır. Dahası, İngiltere’nin başkenti ve İngiltere’deki en büyük şehir olan Londra, 1707’den bu yana Birleşik Krallık için hükümetin yönetim merkezi olmuştur. Bununla birlikte, 1999’da İskoçya ve Galler’e bazı özerk yetkiler verilmiş ve şimdi İskoç Parlamentosu ve Galler Ulusal Meclisi birtakım yönetim gücü elde etmiştir. 

Britanyalı” teriminin “İngiliz” ile aynı anlamda kullanılıp karıştırılması da söz konusu olmaktadır. Fakat “Britanyalı” teriminin Büyük Britanya’dan gelen herhangi bir kimse için kullanılması, İngiliz teriminin ise İngiltere’den gelen bir kişiyi tarif etmek üzere kullanılması doğru olacaktır. Çoğunlukla, İngiltere, İskoçya ve Galler’den gelen insanlar, “Britanyalı” olarak anılmaktan ziyade, sırasıyla “İngiliz”, “İskoç” ve “Galli” olarak adlandırılmayı tercih etmektedirler. 

Büyük Britanya’nın en üst kısmını kaplamakta olan İskoçya, 1603’e kadar İngiltere’den ayrı bir ülkedir. Daha sonra İskoçya Kralı VI. James, İngiliz tahtını devralmıştır. Bununla birlikte, ülkeler 1707’de İngiliz ve İskoç parlamentolarını tek bir Birleşik Krallık parlamentosu ile birleştirene kadar ayrı kalmıştır. Bu zamana kadar da İngiltere zaten Galler ve İrlanda’yı kontrol etmiştir.

Öte yandan Galler, Büyük Britanya’nın güneybatı bölgesinde yer almakta ve İrlanda ve Kuzey İrlanda’dan İrlanda Denizi ile ayrılmaktadır. İngiltere ile olan karmaşık tarihi yüzyıllarca sürmüş ve 1955’ten beri resmi olarak İngiltere’den ayrı bir yer olduğu kabul edilmiştir. 

Birleşik Krallık’ın son bileşeni, 1920’de kurulan ve İrlanda Cumhuriyeti’nden bağımsız olan Kuzey İrlanda’dır. Farklı bir adada bulunan dört Birleşik Krallık ülkesinden sadece biridir. Hem İrlanda hem de Kuzey İrlanda, Büyük Britanya’nın batısındaki adayı işgal etmektedir. Bir tarafta İrlanda ve diğer tarafta Büyük Britanya’yı (İngiltere, İskoçya ve Galler) kapsayan bu iki ada ve binlerce küçük ada, Britanya Adaları’nı oluşturmaktadır. Kanal Adaları, Wight Adası, Hebrides ve Man Adası, Britanya Adaları’ndaki bilinen küçük adalardan bazılarıdır.

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?