Kategori:

Birleşik Meyve Şirketi (İngilizce: United Fruit Company), 1899’dan 1970’lere kadar Güney ve Orta Amerika’da iş yapan ve daha sonra bir başka şirketle birleşerek Birleşik Markalar Şirketi‘ni meydana getiren bir Amerikan meyve dağıtım şirketidir. 1984 yılında, “Chiquita Brands International” olarak tanınan Birleşik Markalar, Latin Amerika’da sömürgeci olarak eleştirilmesine neden olan uygulamalarla ün kazanmıştır. 

Birleşik Meyve Şirketi, iş hayatına bir girişimcinin Güney Amerika’daki demiryollarının sağladığı kolaylıklar ile demiryolu boyunca muz ekmesiyle mütevazi bir başlangıç yapmıştır. Daha sonra demiryolunun meyveyi daha uzak bölgelere taşımak için kullanılabileceği fark edilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da muz satışı başarılı olunca, şirket kurulmuş ve bu şirket, Orta Amerika ve Karayipler’de geniş toprak parçaları edinmeye başlamıştır. 

Birleşik Meyve Şirketi’nin, özel imtiyazlar alabilmek için kamu görevlilerine düzenli olarak rüşvet verdiği belirtilmektedir. Bununla birlikte edindiği muazzam mülkleri sayesinde diğer şirketlerin Orta Amerika’da piyasaya girmelerini zorlaştırması, büyüyen tropik meyve pazarında yer almak isteyen köylülerin muhalefetiyle karşılaşmasına neden olmuştur. Ayrıca Birleşik Meyve Şirketi, işçilerine fazla mesai yaptırıp, düşük ücret ödemekle suçlanmıştır. 

Büyük miktarda toprağı kontrol etmenin yanı sıra, sahip olduğu gemi ve demiryolları filosuyla, taşımacılık ve lojistik konusunda oldukça güçlü bir şirkettir. Böylelikle şirket, muz ve ananas gibi tropikal meyveleri rakiplere göre daha düşük maliyetle tedarik ederek pazardaki yerini sağlamlaştırmıştır. 

Şirketin Orta Amerika’da gerçekleşen darbelere katıldığı ve çıkarlarını korumak için birkaç Orta Amerika hükümetini kontrol ettiği de öne sürülmüştür. İş yaptığı ülkeler bazen şirketin etkisini ifade etmek için ona “Muz Cumhuriyeti” lakabını takmıştır. Birleşik Meyve şirketine karşı gerçekleşen 1928 işçi grevinde Kolombiya askeri birlikleri kalabalığa ateş açtığında katliamla sonuçlanan bu olaya “Muz Katliamı” adı verilmiştir. 

Şirket, sömürgeci ününü değiştirmek Birleşik Markalar Şirketi adını almış ve birçok sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirmiştir. Buna göre, şirket, yoksul Latin Amerika topluluklarına tıbbi bakım, eğitim ve başka tür yardımlar sağlarken, toprağı, topraksız köylülere geri kazandırmaya çalışmıştır. Bu çabalara rağmen, kötü ünün etkisi hala devam etmekte ve şirket, sıklıkla işçilerin ve Orta Amerika kaynaklarının sömürülmesi ile çağrıştırılmaktadır.

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?