Kategori:

Camillagate, 1992 yılında Galler Prensi Charles ve metresi Camilla Parker-Bowles arasında yapılan açık bir telefon görüşmesinin İngiliz bültenlerinde yayınlandığı bir skandaldır. Bu skandal gerçekleştiğinde, halk zaten Prens’in evliliğinin çok büyük sorunlar içinde olduğunun farkındadır, ancak konuşma metninin ifşa olması, İngiliz kraliyet ailesi için çok büyük bir utanç kaynağı olmuştur. Daha sonra yapılan araştırmalar, kraliyet ailesinin telefonlarının dinlendiğini ve özel olduğu düşünülen konuşmalara kolaylıkla erişilebildiğini de kanıtlamıştır. 

Charles ve Camilla 1970’te bir partide tanışmışlar ve evliliklerinden önce başlayan ilişkileri, evlilik sonrasında da devam etmiştir. 1981’de Galler Prensi’nin Leydi Diana Spencer’la evlenmesi halkın dikkatini çekmiş ve Charles ve Camilla’nın ilişkileri bir süre askıya alınmıştır. Bununla birlikte, 1980’lerin sonlarına doğru bu ilişki yeniden başlamış ve Camilla Parker-Bowles, Charles ile Diana arasındaki “peri masalı evliliğini” parçaladığı için suçlanmıştır. 

Camillagate olayında yayınlanan cinsel içerikli telefon görüşmesi 1989 yılında yapılmış ve Charles ve Camilla’nın cinsel ilişkide bulunduğunu kanıtlayan bilgiler içerdiği ortaya çıkmıştır. İşte bu konuşmalardan bir kesit: 

Charles: Ellerimi tüm vücudunda dolaştırmak istiyorum. Parmaklarımın ucuyla. Aşağıdan yukarıya doğru, sonra da dışarıdan içeriye doğru. Aman tanrım, pantolonunun içinde ya da ona benzer bir şeyde yaşasam ne kadar müthiş olurdu. Hem müthiş, hem de kolay. 

Camilla: Yani neye dönüşmek isterdin? Külota mı? Oh, külot olarak gelmen ne harika olurdu. 

Charles: Hayır külot değil, apış arandaki pet olmak isterdim. 

Camilla: Seni gibi tatlı budala. Ne güzel bir fikir bu böyle.

Buna benzer diyalogların ortaya çıktığı Camillagate skandalından sadece birkaç yıl sonra, Camilla ve eşi Andrew Parker-Bowles birbirlerine boşanma davası açmıştır. Camillagate skandalının ortaya çıkardığı karışık ilişkiler, konuşmaların yayınlanmasından sonraki yıllar boyunca İngiltere ve yurtdışında olay yaratmıştır. 1995’te Andrew Parker-Bowles’ten boşandıktan sonra Camilla, 1999’da Prens’le görüntülenmiştir. İkilinin ilişkilerini meşrulaştırması çok zaman almış ve 2005 yılında evlenmişlerdir.

Charles ve Camilla evli olmasına rağmen, Camillagate skandalının gölgesi hiçbir zaman üzerlerinden eksik olmamıştır. Charles’ın tahtın varisi olduğu düşünüldüğünde, İngiliz halkı 2005 yılında gerçekleşen bu evlilikten rahatsız olduklarını dile getirmiştir. Çünkü bu durum, Camilla’yı İngiltere’nin kraliçesi yapacaktır. Ancak söylentiye göre Camilla’nın unvanı resmi olarak Kraliçe değil, Prenses Consort olarak tanınacaktır. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?