Kategori:

Geleneksel Çin takviminin başında kutlanan önemli bir Çin festivali olan Çin Yeni Yılı, yalnızca Çin’de değil, Kore, Nepal, Tayland, Moğolistan ve Vietnam gibi etnik Çin nüfusu fazla olan ülkeler başta olmak üzere, dünyadaki birçok kültürde kutlanmaktadır. Çin yeni yılı ayrıca, Avrupa ve Amerika’daki bazı şehirlerde, özellikle de New York ve Los Angeles’ta kutlanmaktadır.

Çin Yeni Yılı Festivali, geleneksel olarak yılın ilk gününden önceki akşam başlayıp, 15. günündeki Fener Festivali‘ne kadar sürmektedir. “Fener Festivali” veya “Küçük Yeni Yıl” olarak bilinen kutlamanın son günü, ışık ve geçit törenleri gerçekleştirilmektedir. Çin Yeni Yılı resmi tatildir, ancak kutlandığı yere göre tatil günü değişebilir. Örneğin; Çin’de yedi gün, Brunei ve Endonezya’da ise bir gün tatildir. Bu kapsamda, festival yapılan ülkelerdeki işletmelerin çoğu kutlamalar sırasında kapanmakta ve beşinci güne kadar açılmamaktadır. Çin ve Kore’de, herkes doğum günü olarak adlandırılan festivalin yedinci gününde bir yaş büyümüş sayılmaktadır.

Kutlamalar sırasında aileler ve arkadaşlar birbirlerini ziyaret etmekte ve geleneksel olarak yeni yıl arifesinde büyük bir akşam yemeği düzenlenmektedir. Kırmızı renk kıyafet giymek ve refahı sembolize etmek için kırmızıyı dekorasyonlarda kullanmak adettendir. İnsanlar birbirlerine küçük ayılar, ayçiçeği ve nergis gibi belirli çiçek türleri hediye ederek, harika bir yıl geçirmeyi dilemektedir. Çocuklara zarf içinde para vermek de bu festivalin adetleri arasında yer almaktadır. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?