Kategori:

İnsanlardan daha fazla domuz bulunan Danimarka’nın nüfusu, 2019 itibariyle 5,7 milyon olarak belirtilirken, domuz nüfusu ise 24 milyondur. Çünkü Danimarka, yüksek miktarda domuz üreticiliği ve ticareti yapmakta ve dünyanın önde gelen domuz ihracatçısı olarak bilinmektedir. 1980’lerden 2000’li yıllara kadar ülkedeki domuz sayısı iki katına çıkarılmış, domuz çiftliği sayısı yaklaşık 80% oranında azaltılıp, geri kalan çiftlikler fiziksel boyutta büyütülmüştür. Danimarka’nın domuz çiftliklerinde üretilen çamur miktarının, her yıl 90.000 yüzme havuzunu doldurabilecek değerde olduğu tahmin edilmektedir. 

Danimarka, dünyanın önde gelen domuz üreticilerinden biri olmasının yanı sıra, kişi başına ortalama 30 kilogramlık domuz eti tüketimiyle de Avrupa’da ilk sırada yer almaktadır. Buna ek olarak İslam karşıtlığı sebebiyle ülkede kreşlerde domuz eti servis edilmesi zorunlu hale getirildiği bilinmektedir. 

Dünyadaki hayvan nüfusuna dair ilginç bilgiler:

  • Dünyadaki her insan başına, üç tavuk düşmekte ve bu nedenle tavukların dünyadaki en fazla sayıya sahip hayvanlar olduğu tahmin edilmektedir 
  • Yeni Zelanda’da kişi başına yediden fazla koyun ve 2.3 inek düşmektedir. Bu dünya genelinde en yüksek oranlardan biridir.
  • Çin, sığır, koyun ve domuzlar için dünyanın toplam canlı hayvan popülasyonuna öncülük eden en yüksek canlı hayvan sayısına sahip ülkedir.

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?