Kategori:

Her yıl, yaklaşık yarım milyon turist, “Devler Geçidi” olarak anılan doğal fenomeni görmek için İrlanda’daki Antrim adlı şehre akın etmektedir. Volkanik patlama neticesinde 40 bin bazalt sütundan oluşan ve UNESCO tarafından Dünya Miras Alanları Listesi’ne alınmış “Giant’s Causeway” yani Devler Geçidi, dünyanın sekizinci harikası olarak da anılmaktadır. Altıgen kırmızı sütunlar, şiddetli Atlantik fırtınalarına karşı doğal koruma sağlayan kıyı şeridinin bir parçasını oluşturmaktadır. Bu bölge, muazzam uçurumları, tenha koyları ve doğal kalıntıları ile dünyadaki en nefes kesici manzaralardan birini oluşturmaktadır.

Halk arasında Devler Geçidi ile ilgili çeşitli efsaneler dolaşmaktadır. Bunlardan en ünlüsü İskoçya’da yaşayan Benandonner ve İrlanda’da yaşayan Finn MacCool ile ilgilidir. Efsaneye göre; Finn MacCool yaklaşık 16 metrelik boyu ile nispeten küçük bir devdi ve iki dev denizin karşısında güç göstergesi yapmak için bağırıyorlardı. Finn MacCool, yakın savaşın başlamasını sağlamak için iki ülke arasında kayalık bir yol kurmaya karar verdi. Ancak iş bitince, geçit üzerinde uyuyakaldı ve karısı Oonagh tarafından bulundu. Oonagh, aniden gerçek bir dev olan Benandonner’ın yaklaştığını gördü. Bu dev ile savaşamayacağını düşünerek, uyuyan kocası Finn’in üstüne bir palto örttü. Benandonner, Oonagh’ın yanına vardığında, ona Finn’in nerede olduğunu sordu. Oonagh uyuyan Finn’i işaret ederek, “Sessiz ol yoksa çocuğumu uyandıracaksın.” diyerek cevap verdi. Bunu görünce Benandonner, “Çocuğunun büyüklüğü buysa, kim bilir Finn ne kadar büyüktür?” diye düşündü. Daha sonra İskoçya’ya geri dönmeye karar verdi ve bu sırada geçit yolunu parçaladı.

Devler Geçidi, tarih, efsane ve nefes kesen doğa manzaralarını birleştiren turistik bir yerdir. Aynı zamanda dünyanın en şaşırtıcı doğal bitki ve yaban hayatı türlerinden bazılarına sahiptir. Bölge, Kuzey İrlanda, Galler ve İngiltere’de faaliyet gösteren bir koruma örgütü olan National Trust tarafından korunmaktadır.

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?