Kategori:

Pew Araştırma Merkezi tarafından 2015 yılında yapılan ve doğurganlık, yaş ve yaşam beklentisi hakkındaki verileri kullanan bir araştırma, dünya vatandaşlarının 31.4%’nün, yüzyılın ortasına kadar Hıristiyan, 29.7%’nin Müslüman olarak tanımlanacağını öngörmüştür. O zamana kadar, Müslümanların en hızlı büyüyen ana dini grup olması beklenmektedir. Araştırma ayrıca, dünyadaki Hıristiyanların 2.1 milyar nüfusunun bulunduğunu ve Ortadoğu kökenli dünyadaki en yaygın tek tanrılı din olduğunu göstermektedir. Hıristiyanlar, dünyanın her yerine yayılmış olmakla birlikte yoğun olarak Avrupa, Amerika, Güney Afrika ve Avusturalya’da yaşamaktadır.

Dünyada en yaygın 2. din ise Hz. Muhammed (s.a.v.) aracılığıyla 7. yüzyılda yayılmaya başlamış ve bugün 1.6 milyar nüfusa ulaşmış İslamiyet’tir. Müslümanlar dünya üzerinde en çok Ortadoğu’da, Orta ve Kuzey Afrika’da, Asya’nın batısı ve güneydoğusunda ve Balkanlar’da yaşamaktadır. Ayrıca Avrupa, Avustralya ve Amerika gibi diğer kıtalarda da on milyonlarca Müslüman’ın yaşadığı bilinmektedir. 

Pew şirketinin araştırmalarına göre diğer önemli detaylar:

  • 2050’ye gelindiğinde sırasıyla Hıristiyanlık nüfusu 2.92 milyar ve Müslüman nüfusu 2.76 milyar olacaktır. 
  • 2070’lere gelindiğinde İslam, dünyada en yaygın din haline gelecektir. 
  • 2010 yılında Avrupa’da dünyadaki Hıristiyanların 26%’sını barındırırken, yüzyılın ortalarında bu oran 16%’ya düşecektir. (1910’da, dünyadaki Hıristiyanların 66%’sı Avrupa’da yaşamaktaydı)
  • 2010 yılında Amerika’da nüfusun dörtte üçünü oluşturan Hıristiyan nüfusun, 2050 yılına kadar Amerikalıların yaklaşık üçte ikisine düşmesi beklenmektedir.
  • 2050 yılına kadar, en çok Müslüman olan ülkenin Hindistan olması ve bununla birlikte Hinduların hala orada sağlam bir çoğunluk oluşturacak olması öngörülmektedir. 
  • Şu anda, Endonezya dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna ev sahipliği yapmaktadır. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?