Kategori:

Dünya, yaklaşık 510 milyon kilometrekare yüzey alanına ve 2019 itibariyle yaklaşık 7.7 milyar nüfusa sahiptir. Fakat insanların yerleşimleri şehirlerde ve ekilebilir alanlarda yoğunlaştığından, nüfus dünyanın her yerine eşit bir şekilde dağılmamaktadır. Bu da bazı yerler için ortalama nüfus yoğunluğunu daha da arttırırken, çöller ve kutuplar gibi insan yaşamı için elverişli olmayan bölgelerde yoğunluğu azaltmaktadır. Sahra Çölü, Sibirya ve Grönland gibi bazı devasa bölgeler, her 259 bin kilometrekarede birkaç bin kişiyi barındırmaktadır. Bu nedenle dünyanın en izole yerlerinin genellikle çok soğuk ya da çok kurak olduğu söylenebilir. 

Dünyanın en izole yeri muhtemelen Antartika kıtasıdır. Kıta 14 milyon kilometrekaredir ve yaz aylarında 4000, kışın ise 1000 kişi yaşamaktadır. Antarktika’da 25’ten fazla araştırma istasyonu bulunmakta, birkaçı dışında hepsi, sahilin 160 km uzağında bulunmaktadır. Güney Kutbu’ndaki Amundsen-Scott Araştırma İstasyonu’ndan başka, Antarktika iç mekanı aslında boştur. Bu normaldir, çünkü dünyanın bu uçlarında yağmur hiç görülmez, güneş haftalarca ya da aylarca parlamaz ve sıcaklıklar -90°C’a kadar düşer.

Dünyanın en ıssız yerlerinden bir diğeri, Güney Afrika’nın 2816 km batısında yeryüzündeki en uzak takımada olan Tristan da Cunha’dır. Tristan da Cunha, güney Atlantik’te, güney Brezilya ile Güney Afrika arasında yer almaktadır. Yaklaşık 250 kişiden oluşan nüfusu ile Tristan da Cunha’nın ekonomisi ıstakoz fabrikasına ve yurtdışındaki koleksiyonerlere pul ve madeni para satışına dayanmaktadır. En yakın büyük şehir olan Cape Town, üç saatlik bir uçuş mesafesindedir. 

Ana yerleşim alanlarındaki en izole yerlere gelince, bunlardan bazıları Koryak Okrug, kilometrekare başına 0.1 kişi olan nüfus yoğunluğu ile birlikte Kuzey Sibirya, Batı Avustralya Çölü ve Kuzeybatı Kanada’dır. Bu alanların bazılarında, bomba patlatılsa farkına varacak kimse olmayacaktır. Bölgelerin bazılarında ise, nüfus yoğunluğu, kasaba ve köylerde toplandığından, alan kendi içinde kalabalık fakat çevre itibariyle ıssız görünmektedir. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?