Kategori:

Saint Lawrence Nehri’ni çevreleyen, “Bin Adalar” olarak bilinen Kuzey Amerika adaları zincirinde 1864 adet ada bulunmaktadır. Bu takımadalara, New York ve Ontario arasında İskenderiye Körfezi’nden ulaşılmaktadır. Bunlardan en küçük olanı, sadece 307 metre kare büyüklüğünde veya bir dönümün on üçte biri boyutundadır. İçinde küçük bir ev, bir ağaç, ve küçük bir plaj bulunmaktadır. Ada, 1950’lerde Sizeland ailesi tarafından tatil kaçamağı yapmak üzere satın alınmıştır. Evi inşa ettirip, adanın adını, “Just Room Enough Island (Türkçe: Tek Odalık Ada)” koymuşlardır. Sizeland ailesi, şehirden kaçmak için güzel bir yer olacağını umduğu adada, kısa sürede tekne gezisi yapanlardan rahatsız olmuştur.

Ada hakkında daha fazla bilgi:

  • Bin Adalar’daki bir kara parçasının bir ada olarak kabul edilmesi için, bir metre kareden daha büyük olması, tüm yıl boyunca su seviyesinin üzerinde kalması ve en az bir ağaca sahip olması gerekmektedir.
  • Şimdi dünyanın en küçük adası olarak kabul edilen Just Room Enough, otel milyoneri George Boldt’in 1900 yılında inşa etmeye başladığı ikonik konak olan Boldt Kalesi’ne ev sahipliği yapan Heart Island ile aynı mahallede yer almaktadır. 
  • Guinness Dünya Rekorları’na göre, dünyanın en küçük adası, İngiltere’nin Scilly Adaları’ndaki Bishop Rock’tır. Fakat deniz feneri 1982 yılında otomatik hale getirildiğinden beri ikamet edilememektedir. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?