Kategori:

Galapagos Adaları yaklaşık 13 büyük ada ve 100 küçük adacıktan oluşan bir takımada veya adalar zinciridir. Bu adalar, Güney Amerika kıyılarının yaklaşık 966 km uzağında ve Ekvator bölgesinde yer almaktadır. Galapagos Adaları’ndan sadece beşi, yaklaşık 28 bin nüfusu barındırmaktadır. Ekvador’da bulunan Galapagos Adaları, çok çeşitli ve zengin ekosistemleriyle ünlüdür. Bununla birlikte, Galapagos Adaları yalnızca vahşi sakinleri ile değil, aynı zamanda eşsiz jeolojik yapıları ve Charles Darwin’in Evrim Teorisi’nin gelişimindeki önemi ile de ünlüdür. 

Galapagos Adaları’nın yaban hayatı, gezegende başka hiçbir yerde bulunmayan bitki türlerini, sürüngenleri ve kuşları içermektedir. Ayrıca, her adanın yaşadığı vahşi yaşam eşsizdir ve genellikle diğer çevre adaların hiçbirinde bulunmamaktadır. Bu takımadaların en ünlü türlerinden biri olan Galapagos kaplumbağası, adaların aynı zamanda adaşı olarak bilinmektedir. Burada bulunan Yalnız George’un, bir Galapagos dev kaplumbağa türünün hayatta kalan son üyesi olduğu düşünülmektedir. Ayrıca Darwin’in ispinozları olarak bilinen on üç endemik ispinoz türü olan Marine Iguana; Antarktika dışında bulunan tek penguen olan Galapagos pengueni; ve Darwin’in bitki dünyasının ispinozları olarak adlandırılan çalılar ve ağaçlar ailesinden Scalesia veya “papatya ağacı” adalarda bulunan diğer önemli canlı türlerindendir. 

Galapagos Adaları’nın çevresinde, zengin bir su ekosistemine sahip olan, 133 bin km’lik büyük bir deniz rezervi bulunmaktadır. Aslında, Galapagos deniz rezervindeki biyo-çeşitlilik, Avustralya’nın Büyük Bariyer Resifi dışında, dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla bitki ve hayvan türü içermektedir. Galapagos deniz rezervinin bu kadar benzersiz olmasının bir nedeni, farklı sulardan gelen akıntıların birleştiği coğrafi bir konumda olmasıdır. Bu, birbirine nispeten yakın en az dört farklı biyocoğrafik habitatla sonuçlanmaktadır. 

Charles Darwin, 1831’de bir doğa uzmanı olarak dünya çapında bir keşif gezisine katılmak için İngiliz hükümeti tarafından görevlendirilmiştir. Darwin, Galapagos Adaları’ndaki gözlemleriyle, dünyadaki yaşamın bir anda yaratılmadığı, zaman içinde değişip, evrimleştiği yönündeki kuşkularının onaylandığını belirtmiştir Örneğin, anakara türlerinin adalarda bulunan ve tamamen farklı habitatlarda yaşadıkları türlere benzer olduğunu gözlemledikten sonra, Darwin doğal seleksiyon teorisini geliştirmiştir. 

Keşif başlangıcında, Darwin çoğu insan gibi, yaratılış teorisine inanmaktadır; diğer bir ifade ile bu, dünyadaki her şeyin doğrudan Tanrı’nın eliyle orijinal biçiminde yaratıldığı teorisidir. Darwin, bugün bilim dünyasında tartışmalar yaratan Evrim Teorisi ile Galapagos Adaları’ndan çıkmıştır. Bu derin keşif onuruna, Charles Darwin Vakfı kurulmuş ve halen önemli araştırma ve koruma çalışmaları yürütmektedir. Galapagos Adaları’ndan biri Darwin’in ismini taşımakta ve vakfın merkezini barındırmaktadır. 

Ne yazık ki, Galapagos Adaları, doğal çevrenin bozulması nedeniyle tehdit altındadır. Yerli türlerin birçoğunun, insan faaliyetleriyle birlikte ortaya çıkarılan yabancı türler nedeniyle nesli tükenmektedir. Galapagos Adaları için en büyük sorunlardan biri, denizciler tarafından gıda kaynağı olarak avlanmak üzere serbest bırakılan evcil keçilerdir. Adalarda doğal bir avcı bulunmadığı için keçi popülasyonu artmış ve bu keçiler bitki örtüsünün çoğunu tahrip etmiş ve dev kaplumbağalar ve diğer türlerin yiyecek bulmasını zorlaştırmıştır. Charles Darwin Vakfı, Ekvador hükümeti ve diğer korumacılar bu durumu önlemek üzere keçileri ve diğer yerli olmayan türleri yok etmek için çalışmalarını sürdürmektedir. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?