Kategori:

Gobi Çölü, Çin’e ve Moğolistan’a uzanan geniş bir çöl bölgesidir. Moğolistan Cumhuriyeti’nin güneyini ve Çin’e bağlı Sin-Kiang ve Kansu eyaletlerinin yakınlarındaki bölgeleri de içine alan bu geniş çöl, “Gov” veya “Govi” olarak da adlandırılmaktadır. Gobi Çölü, binlerce yıldır hem Çin, hem de Moğolistan’da önemli bir kültürel ve ekonomik rol üstlenmiş, popüler bir turizm merkezidir. Dünyadaki diğer çölleşme alanları gibi, bu çöl de, canlı organizmaların yaşam sınırlarını zorlayabilen sert koşullar ve aşırı sıcaklıklar ile karakterize edilmektedir. Buna rağmen, birçok göçebe çobana ve diğer insanlara ev sahipliği yapmaktadır. 

Çöl kavramı genellikle kumu çağrıştırsa da, Gobi Çölü aslında çok kumlu değildir. Bunun en büyük nedeni, özellikle Gobi Çölü’nün bazı bölgelerine su sağlayan Kerulen Nehri ve bölgedeki dağınık çalılıklarla kaplı kayalık ve topraktan oluşan arazinin varlığıdır. Bazı bölgelerde büyük kum tepeleri vardır ve bunlar doğal güzellikleri nedeniyle genellikle turistlerin dikkatini çekmektedir. 

Gobi Çölü’nün toplam 1 milyon 295 bin kilometrelik alanı onu, Sahra’dan sonra dünyanın en büyük çöllerinden biri haline getirmektedir. Çölün doğu bölgesi binlerce yıldır göçebe çobanlar tarafından kullanılmakta ve ekolojistler aşırı otlatma ve sömürü nedeniyle bu bölgenin ekolojik sürdürülebilirliği hakkında endişelenmektedir. Bayanhongor bölgesinin ise küçük bir hayvan ve bitki popülasyonunun yanı sıra dinozor fosillerinin zengin arkeolojik kayıtlarına sahip olduğu bilinmektedir. 

Gobi Çölü’ndeki en önemli bitkilerden biri, yiyecek, yakıt ve barınak sağlayan odunsu bir çalı olan Saksaul’dur. Gobi’nin bazı bölgelerinde, ceylanlar, sansarlar, yağmurkuşları, kurtlar, develer, vahşi eşekler, ayılar, misk öküzü ve Przewalski’nin atları da bulunmaktadır. Bu türlerin birçoğu, dünyada çölde yaşadığı bilinen tek ayı türü olan Gobi Bear’de olduğu gibi, bu çöle özgüdür. Gobi, kar leoparı ve diğer vahşi hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Gobi Çölü’nde kuraklık ve genellikle kısa ve bazen şiddetli gelen yağmur nedeniyle koşullar oldukça zor olabilmektedir. Çölün büyük kısmı kuzeyde olduğu için, kış mevsiminde büyük ölçüde kar ve buzla kaplanarak oldukça soğuk bir çöl haline gelmektedir. Gündüzleri aşırı sıcak ve geceleri aşırı soğuk olabilmektedir. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?