Kategori:

“Guantanamo Gözaltı Kampı” olarak da bilinen Guantanamo Hapishanesi, ABD Ordusu tarafından yönetilen ve Küba’da bulunan Guantanamo Körfezi Deniz Üssü’ndeki bir grup yüksek güvenlikli cezaevi veya tutuklu merkezidir. Bu hapishane, ilk olarak 1970’li yılların başında, ABD’ye Florida çevresindeki sular yoluyla girmeye çalışırken yakalanan Haiti ve Kübalı mültecileri alıkoymak için kullanılmıştır. 1993 yılında ABD Yüksek Mahkemesi hapishanenin, Haiti mültecilerini bu şekilde yasal olarak alıkoyamayacağını açıklamış ve bir süre boyunca bu tesis kullanılmamıştır.

11 Eylül’de gerçekleşen terörist saldırılardan sonra hükümet, “yasadışı savaşçı” sayılan insanlar için Guantanamo Gözaltı Kampı’nı bir hapishane olarak yeniden kurmuştur. Bu hapishane, öncelikle terörizmden şüphelenilen kişilerin ve El Kaide ile bağlantısı olduğu düşünülen, Afganistan ve diğer ülkelerden de insanların hapsedilmesi için kullanılmıştır. 

Guantanamo Hapishanesi’nin kurulmasından bu yana, Amerika, bazı ABD vatandaşlarından, insan hakları kuruluşlarından ve diğer ülkelerden eleştiriler almıştır. Çünkü gözaltına alınan kişilerin çoğu, yasal danışma hakkı olmadan tutulmakta ve yasadışı savaşçı olarak kabul edildiklerinden güvenli ve insancıl muamele görmelerine ilişkin Cenevre Kurallarına uyulması zorunlu görülmemektedir. 

Tutuklulardan bazıları işkence olarak tanımlanabilecek uygulamalar yoluyla soruşturulmaktadır. Bu saldırgan sorgulama teknikleri mahkumların suyla boğma işkencesine maruz kalması, cinsel taciz ve tehditlere uğraması, makatlarından su verilmesi,  24 saatten daha uzun bir süre boyunca yatağa zincirlenmesi ve yasadışı savaşçı olmalarından şüphelenilen kişilerin ayrılmalarına izin verilmemesi gibi insanlık dışı konuları içermektedir. 2008’de Yüksek Mahkeme, tutukluların davalarını federal mahkemelerde takip etmeleri gerektiğine karar vermiştir. Bu karar, davalarını yalnızca askeri mahkemelerde savunacak olan tutuklular için reddedilmiştir. 

Uluslararası Af Örgütü, Guantanamo Gözaltı Kampı’nın, askeri hapishane olarak kullanılması ile meydana gelen işkenceleri “insan hakları skandalı” olarak tanımlamaktadır. Sonuç olarak Guantanamo Hapishanesi’ndeki tartışma politik ve duygusal olarak tepki çeken bir konu haline gelmiş ve birçok Amerikan siyasetçi, vatandaş, yabancı ülke lideri ve dünya örgütü, kapanması için çağrıda bulunmuştur Fakat tesis mevcut yönetimin önceliklerine bağlı olarak hala kapatılmamıştır. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?