Kategori:

Normal insan beyni yaklaşık 100 milyar nöron içerir. Eğer bir insan beynindeki tüm nöronları çıkarmak ve bunları düz bir çizgi halinde yerleştirmek mümkün olsaydı, bu çizgi 1000 kilometre’den fazlaya uzanırdı. Nöronlar, yaklaşık ortalama 10 mikron genişliği ile farklı boyut ve uzunluklarda olurlar, bir başka deyişle onların 1 milyonluk bir çizgisi 10 metre uzunluğunda olacaktır. Aynı zamanda sinir hücreleri olarak bilinen nöronlar beyne ve beyinden bilgi taşınması için zaruridir.

 Beyinler hakkında daha fazla gerçekler:

  • Hala ana rahmindeyken, bir insan fetüsü saniyede yaklaşık 8000 yeni beyin hücresi üretir. Yeni doğmuş bir bebek ömrü boyunca gereksinim duyacağı tüm beyin hücrelerine sahip olacaktır.
  • 2011’de Amerikan Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, otizm hastası çocukların ortalama bir insandan daha fazla nöron içeren daha ağır beyinlere sahip olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, çeşitli bulgular ile otistik çocukların prefrontal kortekslerinin otistik olmayan çocuklarınkinden 67% daha fazla nöron taşımakta olduğunu belirtmiştir.
  • İnsan beyni yaklaşık 60% beyaz madde ve 40% gri madde içermektedir. Beyaz madde, nöronların gri madde içinde bilgi gönderip almasını sağlayan aksonlar vedendritler içermektedir.

Benzer Yazılar

Kasırga Nedir?

Enlem ve Boylam Nedir?

Dört Element Nedir?

Coğrafya Nedir?

Kafein Nedir?

Süper Tsunami Nedir?