Kategori:

Beaufort ölçeğine göre hızı saatte 118 km’yi aşan ve dönerek esen güçlü tropik fırtına olarak tanımlanan kasırga, genellikle saat yönünün tersine dönerek hareket eden bir doğa olayıdır. Kasırga anında yere temas eden ve şiddetli bir şekilde dönerek yükselen rüzgâr, yani tıpkı bir huni gibi görünür. Kasırga, her zaman gözle görülemese de, hortum radarda fark edilebilir veya enkaz ve toz çekildiğinde görünür hale gelebilir. 

Kasırga aynı zamanda bir “huni bulutu” olarak da adlandırılabilir, ancak bu teknik olarak doğru bir terim değildir. İki kelime bazen birbirinin yerine kullanılsa da, huni bulutu yere temas etmediği için farklıdır. Bir kasırgayı tanımlamak için sıklıkla kullanılan bir diğer isim ise şiddetli büküm hareketi nedeniyle hortumdur. 

Kasırga, yolundaki her şeyi mahveden, doğanın en öngörülemez ve yıkıcı güçlerinden biridir. Bu doğa felaketinden önce genellikle şimşek, şiddetli rüzgarlar ve yağmur yağabilir. Kasırga aniden rotayı değiştirebilir ve genellikle kaba veya bazılarının tarif ettiği gibi yük treninin sesine benzer bir sesle birlikte gelebilir. 

Fujita Skalası, kasırgaların gücünü ve yoğunluğunu ölçer ve her fırtınanın ne kadar zarar vereceğini belirlemek için beş kategori kullanır. F-1 orta, F-2 anlamlı, F-3 şiddetli, F-4 yıkıcı ve F-5’in inanılmaz olduğu kabul edilir. F-6 ise ancak rüzgâr saatte 319 milden (veya saatte yaklaşık 510 kilometreye) ulaştığında felaketin boyutu düşünülemez olarak kabul edilir. 

Kasırgalar dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelebilirken, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl bir kasırga gerçekleşir. ABD’nin Orta Batı’dan Güney’e ulaşan Kasırga Vadisi (Tornado Valley) adı verilen bir bölümü bile vardır. Ayrıca Kanada kasırgalarının çoğu F-1 kategorisinde sınıflandırılsa da, bu ülkede kasırgadan payını alır. 

Benzer Yazılar

Enlem ve Boylam Nedir?

Dört Element Nedir?

Coğrafya Nedir?

Kafein Nedir?

Süper Tsunami Nedir?

Laktoz Nedir?