Kategori:

Japonya’da sigara içiciliği yüzyıllar boyunca herhangi bir düzenlemeye ve yasal kısıtlamalara tabi tutulmamıştır. Bazı araştırmalar, Japonya’daki toplam nüfusun 25%’inden fazlasının sigara içtiğini ve sigaraların, yasal yaşın altındaki kişilerin bile satın alabileceği otomatlarda mevcut olduğunu göstermektedir. Buna karşın, 21. yüzyıl politikaları ile birlikte çıkarılan yeni yasaların ülke genelinde tüm halka açık yerlerde sigara içilmesinin yasaklanmasına öncülük ettiği düşünülmektedir. 

Tütün endüstrisi, Japonya’da sigara içme ile ilgili yasalar üzerinde tarihsel olarak önemli bir etki bırakmıştır. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Avrupa, sigara içme konusunda giderek daha katı yasalar çıkarmaya başlarken, Japonya sigaranın yasaklanması hususunda daha rahat davranmıştır. 1999 yılında Japonya Sağlık Bakanlığı’nın, 11 yıl içinde sigara içme oranlarını 50% oranında azaltma hedefine rağmen, çok başarılı oldukları söylenememektedir. Bununla birlikte 2004 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nün tütün kullanımını durdurma çabalarına katıldıktan sonra, Japonya’da sigara içmek çok daha zor hale gelmiştir. 

İlk büyük değişikliklerden biri, sigara satan otomatlara kimlik tarama uygulamaları getirmek olmuştur. Bu taramalar, 20 yaşından küçüklerin tütün ürünleri almamasını sağlamaya çalışmıştır. 2008 yılında, makinelerde çocukların başka birinin kimlik kartını kullanmalarını önlemek için yaş aralığını belirleyebilecek bir yüz taraması uygulaması da kullanılmaya başlanmıştır. 

Turistler, Japonya’daki restoranlarda sigara içilmeyen bölüm bulunmadığı yönünde sık sık şikayetlerde bulunmaktadır. Bununla birlikte Starbucks gibi birçok zincir, Japonya’daki mağazalarında sigara içilmemesi yönünde karar almaya başlamıştır. Bazı Japon şehirleri ve bölgeleri restoranlarda sigara yasaklarına geçmeyi düşünmekte, ancak bununla ilgili ülke çapında herhangi bir yasa bulunmamaktadır. 

Tokyo ve Hiroşima’da birçok caddede ve açık havada sigara içmek yasaktır. Büyük Tokyo taksi şirketleri de taksilerde sigara içmeyi yasaklamıştır. Japonya genelindeki çoğu kamu treni artık sigara içilen ve içilmeyen alanlar sunmakta ve bunun oldukça iyi bir şekilde uygulandığı söylenmektedir.

Yazar Dave Sedaris, birkaç ay boyunca halka açık yerlerde sigara içmenin yasak olduğu Hiroşima’ya taşınarak sigarayı bırakmaya karar vermiştir. Yazdığı bir kitabında, Japonya’da sigara içmeye ilişkin yasakların diğer ülkelerdeki yasaklara nazaran yumuşaklığını ortaya koymuştur. Ayrıca Japonya’da insanların sigara tüketimi nedeniyle karşılaşacakları sağlık risklerinin yeterince ciddiye alınmadığını kabul etmektedir.

Sigara içiyorsanız ve Japonya’yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, yerel yasalara dikkat etmelisiniz. Japonya’da ülke çapında sigara yasağı bulunmamakla birlikte, pek çok büyük şehirde sigara içilebilecek yerleri düzenleyen sıkı politikalar vardır. Japonya’daki çoğu kanun kesinlikle uygulanmaktadır ve yerel sigara yasalarını çiğneyen her kim olursa olsun büyük para cezalarına maruz kalabilmektedir. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?