Kategori:

Karbonatlı su olarak bilinen Soda, her zaman herkesin evinde olması gereken bir üründür. Sadece doğal değil, aynı zamanda çevre dostu olması onu vazgeçilmez hale getirmektedir. Soda, yani sodyum bikarbonat, pH’ı düzenlemeye yardımcı olur. Asitli veya alkali bir maddeyle temas ettiğinde, doğal etkisi bu pH’ı nötralize etmektedir. Vücudun pH dengesi için 1 çay kaşığı soda içebilirsiniz. Geleneksel temizleyiciler astım, kanser ve diğer belgelenmiş sağlık sorunları ile bağlantılı çoklu kimyasallar içermektedir. Kendinizi ev temizlik ürünlerindeki bu zararlı maddelerden soda sayesinde koruyabilirsiniz. İşte sodanın biri birinden farklı kullanım alanları:

1. Diş macunu 

Aluminyum içermeyen bir madde olan kabartma tozu ve 3%’lük bir hidrojen peroksit çözeltisinden yapılan bir macun, florür içeren ticari diş macunlarına bir alternatif olarak kullanılabilir. Ya da diş fırçanızı diş macunuyla kabartma tozu içine daldırıp ekstra bir destek elde edebilirsiniz. Eğer evinizde macun yoksa yalnızca soda ile de dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

2. Ağız ferahlığı

Bir çay bardağı suya bir çay kaşığı sodayı atıp karıştırın ve ağzınızı bu suyla çalkalayıp tükürün. Ağız kokusuna iyi geldiğini ve ağzınızın ferahladığını hissedebilirsiniz.

3. Takma diş temizliği

Takma diş ve damaklar gibi oral aletleri, bir bardak ya da küçük kaba koyacağınız ılık suda çözünmüş 2 çay kaşığı karbonat çözeltisinde bekletin. Kabartma tozu, yiyecek parçacıklarını çözer ve kokuları ortadan kaldırır.

4. Mantar rahatsızlığı giderici

Neredeyse her kadının yaşamında bir defa çeşitli sebeplerle mantar enfeksiyonuna yakalandığı görülmektedir. Bu durumda kullandığınız ilaçlara ek olarak, kaynamış ve ılımış bir bardak suya 1 tatlı kaşığı sodayı atıp karıştırın. Ve her tuvalet sonrasında genital bölgenizi bu su ile yıkayıp kurulayın. Eğer kreminiz varsa bu işlemden sonra sürün. Daha büyük kapta hazırlayıp, rahatsızlığınız geçene kadar her tuvalet sonrası temizlik için kullanabileceğiniz bu karışım, genital bölgedeki pH seviyesinin dengelenmesine ve iyileşmenin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

5. Yüz ve vücut peelingi

Kendinize soda ile canlandırıcı bir yüz ve vücut peelingi uygulayabilirsiniz. Yarım çay bardağı suya 3 tatlı kaşığı kabartma tozu atıp karıştırın. Ciltteki ölü deriden kurtulmak için hafif dairesel hareketlerle ovalayın ve durulayın. Bu günlük kullanım için yeterince yumuşak bir karışım olacaktır.

6. Doğal ter kokusu önleyici

Vücudunuzda meydana gelen ter kokusunu doğal yolla etkisiz hale getirmek için koltuk altlarına karbonat sürün. Bunu bir miktar limon suyu ya da çay ağacı yağı ile karıştırarak sürülebilir hale getirebilirsiniz.

7. Hazımsızlık, mide ekşimesi önleyici

Kabartma tozu, mide ekşimesi veya hazımsızlığı gidermek için güvenli ve etkili bir antiasittir. Bir çay kaşığının ucuna alacağınız sodayı bir miktar su ile yutmanız yeterli gelecektir.

8. Saç temizliği

Sirke gibi karbonat da saçınız için harikadır. Duşta, en sevdiğiniz şampuanla birlikte saçınıza küçük bir miktar kabartma tozu ekleyin. Her zamanki gibi şampuanlayın ve iyice durulayın – kabartma tozu, şekillendirici ürünlerin geride bıraktığı tortuyu temizler, böylece saçlarınız daha temiz ve daha yönetilebilir olur.

9. Fırça ve tarak temizliği

Tarak ve fırçaları 1 çay kaşığı kabartma tozu eklediğiniz küçük bir ılık su havzasında bekleterek doğal yağ birikimini ve saç artıklarını temizleyin. Durulayın ve kurumaya bırakın.

10. Yüzey temizliği

Banyo küvetlerinin, fayansların, evyelerin ve parlak fayansların bile güvenli, etkili bir şekilde temizlenmesi için, her zamanki gibi temiz nemli bir süngerin üzerine hafifçe kabartma tozu serpin ve fırçalayın. İyice durulayın ve kurulayın. Ekstra temizleme gücü için, kabartma tozu, sirke ve sıvı bulaşık sabunu içeren bir macun hazırlayın kirli ve kireçli yerlere uygulayın.

11. Bulaşık deterjanı

Tencere ve tavalarda kalan yağı ve yiyecekleri temizlemek için bulaşık suyuna 2 yemek kaşığı kabartma tozu (normal bulaşık deterjanı ile birlikte) ekleyin. Önce kabartma tozu ve deterjanın su ile ıslanmasına izin verin, ardından temiz nemli bir sünger veya bez üzerinde kuru kabartma tozu kullanın.

12. Sünger temizliği

Eski kokulu süngerleri güçlü bir kabartma tozu çözeltisine batırın (1 kap ılık su içinde 4 çorba kaşığı kabartma tozu). Bir müddet beklettikten sonra durulayabilir ve kokuların yok olduğunu görebilirsiniz.

13. Mikrodalga temizliği

Temiz bir nemli süngere kabartma tozu döküp, mikrodalganın içini ve dışını çizmeden temizleyebilirsiniz. Asla sert bir kimyasal koku bırakmayacaktır. Yıkadığınız bez ile iyice durulayıp, sonra kuru bez ile kurulamalısınız.

14. Gümüş temizliği

1 miktar suya 3 kaşık kabartma tozu ile macun yapıp, temiz bir bez veya süngerle gümüşlerinizi ovalayın. İyice durulayın ve sonrasında parlatmak için kurulayın.

15. Kahve ve çay bardağı temizliği

Kahve ve çay lekelerini çıkarmak için, 1 tencere kaynamış suya 2-3 yemek kaşığı soda atın, bardaklarla bu suya yerleştirin. İnatçı lekeler için, bardakları bu suda biraz kaynatmayı ya da ocağın altını kapatıp, gece boyunca kabartma tozu çözeltisinde bekletmeyi ve sonrasında bulaşık makinesinde yıkamayı deneyin.

16. Fırın temizliği

Fırınının üzerine kabartma tozu serpin. Kabartma tozu ıslatmak için biraz sirke dökün. Mümkünse bu şekilde bir gece bekletip, sabah fırçalayın veya bir bezle temizleyin ve durulayın.

17. Sıvı çamaşır deterjanı güçlendirici

Sıvı deterjanların daha etkili hale gelmesi için çamaşırlarınıza ½ fincan kabartma tozu ekleyebilirsiniz. Yıkamada daha iyi bir pH dengesi meydana geldiği gibi çamaşırlar da daha temiz ve daha parlak hale gelir.

18. Doğal bebek deterjanı

Bebek cildi hassas ve doğal temizleyiciler gerektirdiği gibi, koku ve lekeleri ortadan kaldırmak daha sert temizleyiciler kullanmayı gerektirir. Bu durumda sert lekeler için, sıvı deterjanınıza 1/2 fincan veya durulama döngüsünde 1/2 bardak sirke ekleyebilirsiniz.

19. Kötü koku önleyici

Buzdolabı, çöp kovası, kedi yatak ya da tuvaleti, halı, ayakkabı ve araba gibi kötü koku meydana gelen yerleri karbonatlı su ile fırçalayın ve temizleyin. Kötü kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

Sizin soda ile yaptığınız farklı uygulamalar var mı? Ya da bu uygulamalardan hangisini daha çok beğendiniz? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Benzer Yazılar

Küre Çeşitleri Nelerdir?

Cep Telefonu Nasıl Temizlenir?

Çikolatada Ne Kadar Kafein Vardır?

Tek Kullanımlık Yağmurluk Nedir?

1 Milyar Dollar Ne Kadar Yer Kaplar?

Kıyafetlerdeki Ter Kokusu Nasıl Yok Edilir?