Kategori:

Çigong ya da Çikung (Quigong) olarak geçen egzersizler, belirli beden hareketleri ve fiziksel duruşlar ile nefes egzersizlerini birleştirerek vücut dengesini sağladığı düşünülen Çin tıbbının ve savaş sanatlarının bir parçasıdır. Çin’deki insanlar Çigong’u sağlık için yüzlerce yıldır uygulamaktadırlar. Dünya çapında pek çok kişi internet üzerindeki bilgiler aracılığıyla Çigong’un faydalarını öğrenmişlerdir. Çigong’unsoluma ve egzersiz kalıpları pek çok kişiye ağrıyı ve stresi hafifletmede, kan basıncını düşürmede, bağışıklık sistemini güçlendirmede, kan dolaşımını artırmada ve dayanıklılığı artırmada yardımcı olmaktadır. Ayrıca sağlık için Çigong yapan insanların fiziksel, duygusal ve manevi seviyelerde fayda sağlayacağına inanılmaktadır.

Çigongevrendeki her şeyin içinden aktığı bir enerji olan “çi” adı verilen çok eski Çin kavramına dayanmaktadır. Çigong savunucuları “çi”nin meridyenler adı verilen yollar boyunca bedenin içinden aktığı ve bu yolların tıkanabileceğine inanmaktadır. Bu tıkanıklar meydan geldiğinde, bunu hastalık takip eder. Sağlık için Çigong soluma modelleri ve hareketlerini uygulayarak bu tıkanıklıklar ortadan kaldırılabilir. Daha sonra “çi” kişiyi yeniden sağlığına kavuşturarak beden içinde bir kez daha serbestçe hareket edebilir.

Çigong’un farklı türleri vardırve hepsi ortak bazı şeyleri paylaşmaktadır. Tüm formları farkındalık halini oluşturmak için belirli soluma egzersizlerini içerir. Bazı Çigong türleri, Tai-çi’ye (Thai-Chi) benzer şekilde yavaş, dairesel beden hareketlerini bünyesinde bulundururken, diğerleri Kung-Fu’yu anımsatan daha hızlı hareketleri kullanmaktadır. Çigong’un tüm formları dengeyi artırabilir, sakinlik hissi yaratabilir, ve uygulayıcısını hem zihinsel hem de fiziksel olarak daha iyi hissettirebilir.

Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki sağlık için Çigong uygulayanlar bazı faydalar sağlamışlardır. Çin’de yapılan bir çalışma göstermiştir ki düzenli olarak Çigong yapan insanlar vücutlarındaki T-lenfositleri’nin veya T-hücreleri’nin sayısını artırmıştır. Bu arada, T-hücreleri’nin, bağışıklık sistemini bakterileri yok etmesine yardım ederek güçlendirdiği bilinmektedir.

Çin’de yapılan bir çalışma, düzenli olarak üç ay boyunca Çigong yapan insanların soluma kapasitesini arttırdığını göstermiştir. Ayrıca, çalışmaya katılan insanlar boyun ve sırt ağrısının kesildiğini de bildirmiştir. Yüksek kan basıncı olan herkes üst sayı (sistolik) ve alt sayı (diyastolik) okumalarının her ikisi için 10-15 puanlık bir düşüş yaşamıştır. Ayrıca, çalışma katılımcıları enerji düzeylerinde bir artış olduğunu iddia etmiştir. Vaka çalışmaları sağlık için çigong yapmanın diğer faydalarını göstermiştir. Egzersizleri yapan yaşlı insanlar daha güçlüdür ve daha fazla esneklik göstermektedir. Çigong savunucuları ayrıca, onun uykusuzluk, mide bulantısı ve fibromiyalji semptomlarını azalttığı ve damar sertliği, felç ve kalp damar rahatsızlığını önlediğini bildirmektedir.

Benzer Yazılar

Kettlebell Nedir?

Kas Yorgunluğu Nedir?

Aralıklı Antrenman Nedir?

Dirsek Esnetme Egzersizleri Nelerdir?

Bira Göbeği Nasıl Eritilir?

Denge Egzersizi Nedir?