Kategori:

Dirsek esnekliği bir takım nedenlerden ötürü gerekli olabilir. Bir yaralanmadan ya da sık sık tenis veya golf gibi sporlarda aşınma ve yıpranmadan kaynaklanan dirsek ağrısı olan kişiler, günlük dirsek esnetme egzersizleri sayesinde rahatlatma sağlayabilir. Ön kol bükmeden uzatmalara kadar bir dirsek esnetme rutini, birkaç yararlı hareket içerebilir.

Bilek bükmeleri ve ön kol uzatma dirsek esnetme egzersizlerinin en yaygın türleridir. Bunlar, yarım kilogram ağırlığın avuç yukarı bakarken el içinde gerilerek kullanmasını gerektirir. Ön kolu bir masanın kenarına yerleştirerek yalnızca elin hareket edebilmesi için kol hareketsiz tutulmalıdır. Bilek bükülebilme ve çok yavaş bir şekilde alçaltılabilme arasında dönüşümlü olmalıdır. İhtiyaç duyulursa ek ağırlık, direnç için ilave edilebilir.

Diğer bir ön kol esnetme egzersizi bir çekiç ile yapılabilir. Çekici veya benzer bir aleti tutarken, el avuç içi aşağı bakana dek döndürülür. El avuç içi yukarı bakana dek yine döndürülür. Bunların hepsi bir masa tarafından desteklenmiş kol ile yapılmalıdır.

Bilek uzatmalar bir ip, bir ağırlık ve bir süpürge sopası kullanılarak tamamlanabilir. İpin bir ucu süpürge sopasına ve diğeri ağırlığa bağlanmalıdır. Ayakta durma konumunda, bileği döndürerek yerden ağırlığı kaldırırken hem kollar hem de dirsekler dümdüz uzatılmalıdır. Avuç içleri bu egzersiz sırasında aşağıya dönük olmalıdır. Esnetici bir germe olarak avuç içleri yukarı bakmalıdır.

Tenis esnetmeleri olarak da bilinen dirsek egzersizleri, bir topu dayanak olarak kullanmayı kapsayabilir. Top sıkıştırma bir tenis topu ya da benzet boyutta bir top elin avcunun içine yerleştirerek tamamlanabilir. Esnetmeyi gerçekleştirmek için top birçok kez avuç içinde sıkılmış olmalıdır. Herhangi bir rahatsızlığı azaltmak için köpük veya sünger parçası topun etrafında yerleştirilebilir.

Parmak uzatma bir lastik bant yardımıyla gerçekleştirilebilir. Tüm beş parmağın uçları etrafında güvenli bir şekilde bir lastik bant yerleştirdikten sonra, tekrar tekrar parmaklar ayrılmalıdır. Direnci artırmak için birden fazla lastik bantlar ilave edilebilir.

Bu egzersizleri tekrarlama bir doktor, kişisel antrenör veya fizyoterapist ile ele alınmalıdır. İstenen en yaygın tekrarlama miktarı günde üç defa on tekrardır. Bazı terapistler egzersizlerin günde beş defaya kadar çıkarılmasını tavsiye etmektedir. Bu egzersizlerin ardından, bir masaj önerilmektedir. Bileklere bir buz küpü ile masaj yapılabilir.

Başka bir egzersiz esnasında hafif ağrı beklenebilir ve kabul edilebilirken, dirsek esnetmeleri rahatlatıcı olmalıdır. Dirsek esnetmeleri yaparken herhangi bir ağrı yaşanırsa, bir hekim ile iletişime geçilmelidir. Dirsek esnetme sırasındaki ağrı etkilenen bölgede daha fazla sorunlara işaret edebilir. Bu bölge düzgün bir şekilde tedavi edilmedikçe ve dirsek bölgesindeki ağrı gitmedikçe dirsek esnetmeye başlanmamalıdır.

Benzer Yazılar

Kettlebell Nedir?

Kas Yorgunluğu Nedir?

Aralıklı Antrenman Nedir?

Çigong Nedir?

Bira Göbeği Nasıl Eritilir?

Denge Egzersizi Nedir?