Kategori:

Düzenli bira içenler, zaman içinde göbeklerinin daha fazla büyüdüğünü fark ederler. Göbekte meydana gelen şişme genellikle belden itibaren başlar. Bira göbeği problemi daha çok erkeklerde meydana gelirken, kadınlarda bu problem daha az görülmektedir. Göbek problemini tamamen ortadan kaldırmanın yolu ise alkolü bırakmaktır.

Alkol genel olarak çok fazla kalori içerirken, biranın içindeki kalori miktarı çok daha fazladır. Bu kaloriler vücut tarafından yakılamamakta ve yağa dönüştürülerek göbek oluşmaktadır. Esasında alkolden en fazla göbek ve gövde bölümü etkilense de, vücudun geri kalan bölümleri de kilo alır. Eğer kişi biradan vazgeçemiyorsa, alkol oranı az olan bira türlerini tercih edebilir. Ayrıca her gün alkol almaktansa, yalnızca hafta sonlarında bira içilebilir ya da biraya alternatif olarak meyve suyu, alkolsüz kokteyller ve soda gibi farklı içecekler tercih edilebilir. Böylelikle vücuda daha az kalori alınmış olur. Çok fazla kalori almamak bira göbeğini yok etmese de daha fazla büyümesini önler ve göbeği eritmek için önemli bir adım atılmış olur.

Alkol yüzünden şişen göbekten kurtulmak için en az bir ay süreyle alkol bırakılmalıdır. Bazı insanlar alkolü bıraktıktan sonra iştahlarının açıldığını düşünür. Bu nedenle alkolü bıraktıktan sonra kişi iştahının açılabileceğinin bilincinde olarak çok yemek yememeli ve özellikle yağlı ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalıdır. Bunun yanında alkolün meydana getirdiği göbeği eritmek için mutlaka egzersiz yapmak gerekir. Kişinin çok güçlü karın kasları olsa bile yağlanmış bir göbeğin altında bu kaslar görünmez. Yağ yakmak için kardiyo egzersizleri (yüzme, tempolu yürüyüş, koşu ve bisiklete binme gibi) yapmak gerekir. Haftada 3-4 gün, günde en az 20 dakikalık kardiyo egzersizi ve sonrasında yapılan karın egzersizleri ile karın bölgesinde gözle görülür bir değişim meydana gelir. Hatta bazı kişilerde göbek tamamen yok olabilir.

Sonuç olarak vücuda hem şekil hem de sağlık yönünden zarar veren alkolü bırakmak, sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak ince bir bel ve yağsız bir göbek için kaçınılmazdır. Üstelik kişi fiziksel görünümünün yanında, ruhsal açıdan da kendini daha iyi hissettiğini fark edecektir. Eğer azimli bir şekilde davranılırsa ortalama 8-10 haftada biranın vermiş olduğu kötü görünüm ortadan kaldırılabilir.

Benzer Yazılar

Kettlebell Nedir?

Kas Yorgunluğu Nedir?

Aralıklı Antrenman Nedir?

Çigong Nedir?

Dirsek Esnetme Egzersizleri Nelerdir?

Denge Egzersizi Nedir?