Kategori:

Kettlebell, elle tutulabilen ve alta doğru top gibi genişleyen bir ağırlık aletidir. Genellikle dökme demirden yapılmakta olan bu alet, güç ve kardiyo egersizlerinde kullanılmaktadır. Kettleball, tüm fitness düzeyindeki sporcuların kullanabileceği şekilde geniş bir ağırlık seçeneği ile üretilmektedir. Ayrıca kettlebell egzersizlerinin çeşitliliği, yoğun ve tam vücut egzersizlerini kapsamaktadır. 

Kettleball, Rusya menşelidir ve takribi olarak 17. Yüzyılın başlarından beri kullanıldığı bilinmektedir. Genellikle dambıla bir alternatif olarak vücudu güçlendirme ve kas antrenmanları için yararlanılan kettlebell, 4 kilogramdan, 48 kilograma kadar ağırlık seçenekleri ile hem kadın hem de erkekler tarafından kullanılmaktadır. Başlarda yalnızca siyah seçeneği bulunurken, günümüzde bu alete olan talebin artmasıyla, farklı renklerde de üretilmektedir. 

Kettlebellin eşsiz dizaynı, sporculara, onu kaldırma ya da yukarı doğru sallama egzersizi esnasında dambılın erişemediği kasları çalıştırma imkânı sunmaktadır. Kettlebelli çeşitli şekillerde kaldırmak, kolları, bacakları ve merkez bölgeyi harekete geçirmektedir. Böylece, tüm vücudu çalıştırmak suretiyle kasların güçlenmesi sağlanmış olur. Ayrıca kardiyovasküler zindeliği ve dayanıklılığı artırmak da mümkün hale gelmektedir. 

Kettlebell günümüzde neredeyse tüm spor salonlarında bulunan bir ağırlık aletidir. Başlangıç seviyesindeki bir kişi, uzman bir sporcudan yardım alarak, düşük ağırlıklar ile hareketleri doğru bir şekilde yapmayı öğrenebilir. Zamanla vücut güçlendiğinde, hareketleri daha yüksek ağırlıklarla yapmak mümkün hale gelir. İleri seviyedeki sporcular için kettlebell ile yapılabilecek birçok antrenman programı mevcuttur. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu aletlerin göründüğünden daha ağır olabileceği ve omuz, diz ve bel bölgesinde sakatlığa yol açabileceğidir. Dolayısıyla, kettlebell ile antreman yapmak için mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekir.

Kettlebell kullanımı, kilo vermenize, kaslarınızı güçlendirmenize kalça ve basen bölgenizi şekillendirmenize ve duruşunuzu daha iyi hale getirmenize yardımcı olacaktır. Hem içeride hem de dışarıda rahatlıkla kullanılabilen bu aletlerden, Olimpik atletler, yoğun antrenman programlarında yararlanmaktadır. Bu konuda profesyonel eğitmenler ve online videolardan yararlanarak kendinizi geliştirmeniz mümkündür.

Benzer Yazılar

Kas Yorgunluğu Nedir?

Aralıklı Antrenman Nedir?

Çigong Nedir?

Dirsek Esnetme Egzersizleri Nelerdir?

Bira Göbeği Nasıl Eritilir?

Denge Egzersizi Nedir?