Kategori:

Denge egzersizi, karnın orta bölümünü güçlendiren ve sıkılaştıran bir çeşit karın egzersizdir. Karın kası denge egzersizi direnç bantları, bir denge topu ya da disk ya da ağırlıklı bir sağlık topu gibi ekstra ekipmanı olsun veya olmasın gerçekleştirilebilir. Buna ek olarak, karın kaslarını güçlendirmek için yapılan denge egzersizine mekik gibi hareketler dâhil edebilir.

Karın kasları için denge egzersizi yapmanın en yaygın yolu, ayaklar vücudun önünde yerde düz ve dizler bükülü olarak yere ya davarsa bir denge diskine veya topuna oturmaktır. Bu pozisyondan, karın kasları devreye girene kadar geriye yaslanmalıdır. Bu noktada, ayaklar zorluğu artırmak ve egzersizi doğru bir dengeleme egzersizine dönüştürmek için yerden yükseltilmelidir ya da ayaklar kalan egzersiz süresince onları yerinde sabit tutmak için yere dikili ya da ağır bir cismin altında sıkıştırılmış olarak kalabilir.

Bacakların kaldırılmasıyla, bacaklarla ve ayaklarla bir bisiklet sürme hareketi karın kaslarını güçlendirmek için dengesi egzersizinin yoğunluğunu artırabilir ve antrenmana yan karın kaslarını dahil edebilir. Alternatif olarak, ayaklar karın kaslarının tam kapsamlı çalışması için düz kalabilir ve yavaşça kaldırılıp indirilebilir. Aynı zamanda, üst vücut yere doğru alçaltılabilir ve oturma hareketinde geri kaldırılabilir. Aynı anda hem üst vücudu hem de bacakları zemine kadar alçaltmak ve daha sonra dengeleyici bir “V” şekline geri yükseltmek egzersizi yoğunlaştırmanın diğer bir iyi yoludur. Gövde boyunca hafif bir bükme hareketi yan karın kaslarını çalıştırmak için kullanılabilir, fakat bu omurga yaralanmasından kaçınmak için dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Ekipman kullanmak sonuçları maksimize etmeye ve egzersiz esnasındaki konforu artırmaya yardımcı olabilir. Yumuşak bir denge disk veya topun üzerinde oturmak, kalçaları dengeli hale getirirken yere oturmaktan daha çok yastıklama sağlayabilir, böylece karın kasları kalça esnetici kasların aksine ayrı tutulur ve çalıştırılır. Egzersize yüksek düzeyde bir yoğunluk eklemek için, direnç bantları bir nesne etrafında düğümlenebilir ya da bir yardımcı tarafından tutulabilir ve harekete direnç göstermek için kullanılabilir veya üst ya da alt vücut zemine doğru geri çekilebilir. Ayrıca, özellikle de bir oturma hareketi gerçekleştirirken ağırlıklı bir sağlık topunu göğse doğru tutmak da büyük miktarda direnç katar.

Benzer Yazılar

Kettlebell Nedir?

Kas Yorgunluğu Nedir?

Aralıklı Antrenman Nedir?

Çigong Nedir?

Dirsek Esnetme Egzersizleri Nelerdir?

Bira Göbeği Nasıl Eritilir?