Kategori:

Çocuk obezitesi ile mücadele etmede pek çok farklı yol olmasına karşın en temel yöntem, çocuklar için daha sağlıklı yemek pişirmek ve onları egzersiz yapmaya teşvik etmektir. Çocuğun beslenmesinde tuz, şeker ve doymuş yağ miktarını azaltmak, onun tavsiye edilen miktarda meyve ve sebze yediğinden emin olmak ve öğünlerine balığı eklemek gibi yöntemlerin çoğu çocuk obezitesi ile mücadele etmenin iyi yollarıdır. Bu, yeni yemeklerin nasıl pişirileceğini öğrenerek ve şekerli abur cuburların daha sağlıklı karışık çerezler ya da keçiboynuzu gibi yiyeceklerle değiştirilmesi ile yapılabilir.

Çocuk obezitesi dünyanın birçok yerinde büyüyen bir sorundur. “Obez” terimi tavsiye edilen vücut kitle indeksinin (BMI) çarpıcı bir şekilde üzerinde olmayı ifade eder. BMI hesabı basitçe yaklaşık kilodan ziyade birinin vücudundaki orantısal yağ miktarını dikkate alır. Obezite, doğası gereği çok ciddi kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı gibi pek çok sağlık sorunlarına yol açabilir.

Obezitenin çeşitli mümkün negatif sonuçlarıyla,  nasıl etkili bir şekilde mücadele edileceğini öğrenmek çok önemlidir. Çocuğunuzun beslenmesini iyileştirmek obeziteyle savaşmada en basit yoldur. Pek çok çocuk dışarıda şekerli, yağlı, fastfood türü yiyecekler tüketir. Bu türde yiyeceklerden oluşan bir beslenme muhtemelen ciddi kilo problemlerine yol açar.

Hazır yiyeceklerde tuz ve yağ yüksek olduğundan, çiğ malzemelerden yemek yapmak bir çocuğun beslenmesini iyileştirmek için iyi bir yoldur. Taze yemekler yapmak ebeveynlere yemeğe sebzeleri ekleme ve içine giren tuzu ayarlama imkânı verecektir. Abur cuburlara gelince, karışık çerezler ve tahıllar sağlıklı, temini ve hazırlaması kolay olabilir. Sadece bir avuç dolusu fındık, bir avuç dolusu kuru meyve, biraz tahıl gevreğini alıp karıştırmak, ve bunlara süt ya da yoğurt ilave etmek oldukça sağlıklı bir atıştırmalık yapmaya olanak verir.

Çocuk obezitesi ile mücadele etmenin diğer önemli yolu, çocuğu egzersiz yapmaya teşvik etmektir. Özellikle dans etmek çocuklara egzersiz yaptırmanın kolay yoludur. Koşmagibi diğer egzersiz şekillerinden farklı olarak dans etmek daha az zahmetli görünür ve çocuklar bu egzersize daha kola adapte olabilirler. Dansla ilgili filmler ve televizyon programlarının popülerliği, çocukların ilgili hale gelmesini de teşvik eder. Dansla ve diğer başka sporlarla ilgilenmek teşvik edilmelidir ve çocuklar düzenli spora alıştırılmalıdır.

Benzer Yazılar

Aktive Protein C Nedir?

Adrenalin Nedir?

Bazı Yiyecekler Neden Gaz Yapar?

Biyotin Nedir?

Çok Fazla Yağ Yemek Neden Zararlıdır?

Günde Ne kadar Su İçilmelidir?