Kategori:

Biyotin, H ya da B7 vitamini olarak bilinen B grubu vitaminlerdendir. Sağlık açısından birçok faydası olan bu vitamin, diğer B grubu vitaminleri gibi karbonhidrat proteini ve yağların enerjiye dönüşümünde önemli rol oynar. Biyotin’in kilo verme amaçlı kullanımı günlük olarak 3 gram’dır. Biyotin, besinlerin vücutta sindirilmesini ve kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Bu vitamin çeşitli yiyeceklerde bulunabildiği gibi doğal olarak vücut tarafından da üretilir.

Kapsül ya da tablet şeklinde multi-vitamin ilaçları arasında bulunulabilen Biyotin, doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Bunun yanında metabolizmanın hızlandırılması için Biyotin içeren besinlerin diyet listesine alınması, doğal yollarla bu vitaminin vücuda alınmasını sağlayacaktır. Süt, et, yumurta sarısı, balık gibi hayvansal proteinler; karnabahar, mantar, havuç, soya ve ıspanak gibi yeşil yaprak sebzeler; pirinç, yulaf, bira mayası, buğday kepeği gibi tahıllar ve baklagiller Biyotin açısından zengin yiyeceklerdir.

Zayıflamak açısından bakıldığında yüksek seviyedeki Biyotin alımı karbonhidratların, yağların ve proteinlerin glikoza ya da kullanılabilir enerjiye dönüşmesini sağlayarak, bu besinlerin yağ olarak depolanmasını engeller. Biyotin, sinir sistemini uyarıp bu kalorilerin dengeli bir şekilde kullanmasını sağlayarak, diyetin ve egzersizin vermiş olduğu yorgunluk hissinin düşürülmesine yardımcı olur. Tabi ki burada anlaşılması gereken önemli bir nokta, diyet ve egzersiz olmadan tek başına Biyotin alımının kullanımının zayıflamada hiçbir işe yaramayacağıdır.

Biyotin, çeşitli besinlerden kolaylıkla elde edilebildiği ve bağırsaklardaki bakteriler tarafından yapılabildiği için vücutta eksikliği fazla görünmez. Aşırı alkol tüketimi Byiotin’in vücuttan atılmasına neden olabilir. Bağırsak problemleri nedeniyle besinlerin fazla emilememesi ya da antibiyotik, doğum kontrol hapı gibi ilaç kullanımının bağırsak florasını azaltması, vücutta Biyotin eksikliğine neden olabilir. Biyotin eksikliği de saç dökülmesi, kepeklenme,  güçsüz tırnaklar, yorgunluk, kansızlık ve iştahsızlık gibi belirtiler meydana getirir.

Benzer Yazılar

Aktive Protein C Nedir?

Adrenalin Nedir?

Bazı Yiyecekler Neden Gaz Yapar?

Çok Fazla Yağ Yemek Neden Zararlıdır?

Günde Ne kadar Su İçilmelidir?

İlaç Denekliği Nedir?