Kategori:

Sağlık uzmanları her insanın günde ortalama 7-8 bardak su içmeleri gerektiğini belirtmektedir. Esasında günde kaç bardak su içilmesi gerektiği, mevsime, kişinin kilosuna ve egzersiz yapıp yapmadığına bağlı olarak da değişir. Bunun yanında kişinin sağlık durumu da içeceği suyun miktarının belirlenmesinde önemlidir.

Spor yapan kişiler ya da sıcak ve nemli hava koşullarının bulunduğu yerlerde yaşayanlar normalden daha fazla su içmelidir. Çünkü, bu tür durumlarda vücut normalden daha fazla sıvı kaybeder. Yeterli miktarda su içmek ise vücut sıvısının yenilenmesini sağlar. Uzmanlar, musluktan yeni akan suyun yerine, dinlenmiş ve kloru geçmiş suyun içilmesini tavsiye etmektedir.

Su oranı yüksek yiyecekler yemek, kişinin su içme ihtiyacını daha aza indirmektedir. Karpuz, kavun, çay ve çorba gibi yiyecek ve içecekler buna örnek olarak verilebilir. Fakat yine de hiçbir yiyecek ya da içecek suyun yerini tutamaz ve onun gördüğü işlevi göremez. Bu nedenle her halükarda günlük su tüketimine dikkat edilmelidir.

Hamile ya da emziren kadınlar, ishal, kusma şikâyeti yaşayıp fazla su kaybedenler daha fazla su içmelidir. İdrar yolları enfeksiyonları hastalıkları gibi diğer rahatsızlıklara sahip insanlarda da su kaybı fazladır ve fazla su içilerek bunun tamamlanması gerekir. İçilen su miktarını arttırmak yalnızca vücut sıvısının yenilenmesini değil, zararlı maddelerin vücuttan atılmasını da sağlar. Diğer bir ifade ile su içmek vücuttaki toksinlerden arınmayı sağlar.

Bazı insanlar vücutlarının fazla su tutmasından ve vücutta ödem oluşmasından şikâyetçidir. Bu durum vücudun bazı bölgelerinde şişliğe neden olmaktadır. Ödem oluşumunu en aza indirmek için daha fazla su içmek gerekir. Böylelikle vücuttaki sıvı dolaşımının daha iyi sağlanması ve vücudun zararlı maddelerden arınarak rahatlaması sağlanabilir.

Tabi gereğinden fazla su içmek de vücudun yararlı elektrolitlerinin dışarı atılmasına neden olabilir. Bu da baş ağrısı, vücut krampları ve kusma gibi etkiler meydana getirebilir. Vücut bağ dokularında fazla su birikmesinden ötürü meydana gelen bu durum su zehirlenmesi olarak anılabilmektedir. Bu nedenle su içerken bir defada çok fazla su içip vücudu yormak yerine, su içmeyi uzun süreye yaymak daha mantıklıdır.

Benzer Yazılar

Aktive Protein C Nedir?

Adrenalin Nedir?

Bazı Yiyecekler Neden Gaz Yapar?

Biyotin Nedir?

Çok Fazla Yağ Yemek Neden Zararlıdır?

İlaç Denekliği Nedir?