Kategori:

İlaç denekliği, klinik denemeler için uygun hastaların bulunması, kaydedilmesi ve tüm deneme boyunca elde tutulması sürecidir. Bu, özellikle büyük çaplı katılımcıların kayda değer risk altında olduğu ya da kayıt için çok spesifik kriterlerin yer aldığı klinik denemeler söz konusu olduğunda çok zaman alıcı ve karmaşık bir iştir. Araştırmacılar son vade tarihini kaçırabilir ya da yeterli hasta kaydı alamayabilirler ve bu da denemelerin başarısını tehlikeye atabilir. Bu nedenle birçok araştırma şirketi, deneylere katılımcılar, diğer bir deyişle ilaç denekleri bulmak için danışmanlık firmalarına dönüşmüştür.

İlaç deneği işe alımında, ideal hasta profilinin geliştirilmesi ve bu hastalara nasıl ulaşılacağı belirlenmesi gerekir. Klinik denemeler katılımcının değişkenler için sıkı kontrol gereksinimlerine sahiptir. Birden fazla hastalığın aynı anda seyrettiği hastalar, sonuçlardan vazgeçebilir. İşe alan kişi aynı zamanda deneyin yer ve zaman dilimini denek için problem oluşturmayacak şekilde düşünmelidir. Bazı danışmanlar, hasta seçeneğini arttırmak adına deneklik dizaynı değişimi için öneriler sunabilir.

İşe almakla görevli kişiler, bakıcılara, hasta organizasyonlarına ve denek olmayı düşünen hastalarla ilgili diğer kaynaklara ulaşırlar. Bu, uygun nitelikteki hastalara detaylı bilgi sunar. Materyal, hastaları denek olmak için başvurmaya cesaretlendirir ve bundan sonraki adımda hasta muayeneye alınır. Yeni başvuranlar genellikle ilaç deneği olmaya uygun olup olmadıklarına dair medikal testlere, mülakatlara ve dikkatli incelemeye tabi tutulur. Hasta kabul edildiğinde ise onu elde tutma süreci başlar.

Klinik deneylere katılım zordur ve hasta alımının büyük çoğunluğu, deneme sırasında hastaları kaybetme riskinin azaltılması adımlarını içerir. Bu, hastaların kendilerine bir bakıcı tutabilmesi için finansal destekten, zamanın ve lokasyonun hastaya göre düzenlenmesine kadar çeşitli şekillerde desteklenmelerini içerir. Bunun yanında deneme araştırmaları, hastaları deneme alanına davet etmek yerine hastaların evlerine gitmeyi gerektirebilir.

Hasta seçiminde göz önünde bulundurulacak çeşitli etik endişeler mevcuttur. Araştırmacılar, araştırma için en iyi hastaları ister, fakat bu hastaların tamamen bilgilendirilmelerini ve rıza göstermelerini de gerektirir. Eğer hastalar doğru şekilde bilgilendirilmezse araştırmalar sırasında etik ihlaller sebebiyle süreci yarım bırakabilirler. İşe alanlar, hukuksal meseleleri iyi düşünmeli ve ona göre hareket etmelidir.

Benzer Yazılar

Aktive Protein C Nedir?

Adrenalin Nedir?

Bazı Yiyecekler Neden Gaz Yapar?

Biyotin Nedir?

Çok Fazla Yağ Yemek Neden Zararlıdır?

Günde Ne kadar Su İçilmelidir?