Kategori:

Uzmanların büyük çoğunluğu, çok fazla yağ yemenin insan sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğini düşünmektedir. Tabi ki bunu söylerken hangi tür yağların tercih edildiğini bilmek önemlidir. Çünkü birbirinden çok farklı besin türlerinden elde yağlar mevcuttur. Süt ve süt ürünleri, et, balık, fındık, zeytinyağı, ayçiçeği, mısır gibi bitkiler direkt olarak yağ elde edilen yiyecekler arasındadır. Yağlar; tekli doymamış, çoklu doymamış ve doymuş yağlar olmak üzere üç grupta toplanabilir. Bunun yanında doğal olmayan, sentetik yapıdaki trans yağlar vardır. Trans yağlar, sıvı bitkisel yağların hidrojenize edilmesi yani hidrojen ile ısıtılması sonucu oluşan yağlardır.

Bir insanın çok fazla yağ ya da yağlı yiyecekler yemesi, onun ne tür yağları tercih ettiği konusunda bilinçli olmasını gerektirir. Bazı insanların yiyecek seçimleri ve yemek kültürleri vücutlarına çok fazla yağ girmesine neden olur. Bu da vücudun ihtiyaç fazlası yağı yakamadığı için depolamasına, kişinin kilo almasına ve sağlığının bozulmasına neden olur. Bunun yanında çok az yağ tüketimi de, tıpkı çok fazla yağ tüketimi gibi vücudun zarar görmesine, gerekli işlevleri yerine getirememesine neden olabilir. Bu nedenle hangi tür yağların tercih edilmesi ve ne miktarda yenmesi gerektiği önemli bir konudur.

Genel olarak bakıldığında yağdan alınan kalorinin günde 30%’u geçmemesi tavsiye edilir. Daha da önemlisi vücuda alınan yağların çok küçük bir kısmı doymuş yağlardan oluşmalıdır. Trans yağların vücuda alımı ise hiç olmamalı ya da mümkün olan en az seviyede tutulmalıdır. Çünkü vücut doğal olmayan bu yağları tanıyamaz. Özellikle kötü kolesterol oluşumu, kalp krizi geçirme oranı, kanser ve obezite gibi rahatsızlıklar trans yağ tüketen insanlarda daha fazla görülmektedir. Yağların yüksek sıcaklıkta yakılması da trans yağ oluşumuna neden olabildiğinden yemek yaparken dikkatli olmakta yarar vardır. Bunun yanında inek, koyun gibi hayvanların işkembelerinde, süt ve süt ürünlerinde az da olsa trans yağ asitleri bulunur. Fakat bunlar doğal olarak oluştuğu için vücuda herhangi bir zararları da bulunmaz.

İnsan sağlığı için en iyi yağ türü ise tekli doymamış yağlardır. Genellikle bitkisel kaynaklı olan tekli doymamış yağ asitleri zeytin ve kanola yağları, kabuklu yemişler (fındık, fıstık, ceviz), kabuklu yemiş yağları (yer fıstığı ve badem yağları), avokado gibi bitkilerde yoğun olarak bulunur. Çok fazla doymuş yağ tüketimi kilo almaya ve atardamarlar üzerinde olumsuz etkiye neden olur. Bu da damar tıkanıklığına, kalp rahatsızlıklarına, baypas ameliyatı ve hatta felç olmaya kadar giden süreci beraberinde getirmektedir. Trans yağlar ve meme kanseri gibi zor tedavi edilen kanser hastalıkları arasında da çok yüksek bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Bu demek değildir ki insanlar asla yağ ya da yağlı gıdalar yememelidir. Çoğu vitamin ve mineraller yağda çözünebilirdir ve çoğu zaman diyetlerinde yağ oranını çok azaltan insanların çok fazla kilo veremedikleri gözlenir. Çünkü vücudun doğru çalışması ve sağlıklı olması için yağa da ihtiyacı vardır. Fakat burada önemli olan kötü yağların neler olduğunu bilip, iyi yağları tercih etmektir. Tekli ve çoklu doymamış yağlar iyi yağlar olarak belirtilebilir.

Benzer Yazılar

Aktive Protein C Nedir?

Adrenalin Nedir?

Bazı Yiyecekler Neden Gaz Yapar?

Biyotin Nedir?

Günde Ne kadar Su İçilmelidir?

İlaç Denekliği Nedir?