Kategori:

E-ticaret (“Elektronik Ticaret” ve “Online Ticaret” de denir), internet üzerinden gerçekleşen ticari faaliyetlerdir. E-ticaret; online perakendeciliği, internet bankacılığını, internet üzerinden hisse alım-satımını, online açık arttırmayı, online emlakçılığı, online bilet ve otel rezervasyonunu, online film kiralamayı, ve internet üzerinde gerçekleşen bir çok ticari faaliyeti kapsamaktadır.

Artık günümüzde, eBay, Yahoo, GittiGidiyor, Sahibinden, ve n11 gibi anahtar teslim çözümler sunan online pazarlar, e-ticaret tecrübesi çok az ya da hiç olmayan satıcılara birçok çeşit barındırma hizmeti (hosting hizmeti) ve büyük internet varlığı sunmaktadırlar. Başarılı bir e-ticaret websitesiişletebilmek için gerekli olan tüm araçlar, satın alınan e-ticaret uygulamasına entegre şekilde gelir. Bu araçlar; online alış-veriş sepeti (shopping cart), envanter ve satış kayıtları, birçok çeşit güvenli ödeme opsiyonu gibi kullanıcı dostu araçlardır.

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, dünyadaki birçok insan internet üzerinden alış-veriş yapmanın ne kadar konforlu ve güvenli olduğunun farkına varmıştır. E-ticaretin bu büyük potansiyelini gören birçok kredi kartı şirketi, kredi kartı sahiplerinin internetten alış-veriş yapmalarını teşvik etmek için bir çok kullanıcı garantisi sunmaktadır. Bütün bu faktörler, bugün e-ticaret sektörünün patlama yaşamasına sebep olmaktadır.

Gerçek hayatta bir mağaza işletmenin ne kadar zor ve masraflı olduğuna bakınca satıcılar açısından e-ticaretin giderek büyüyen popülaritesini anlamak hiçte zor değil. Bugünün kalabalık şehirlerinde ulaşımın maliyeti ve zamanın değeri dikkate alındığında e-ticaret, potansiyel müşteriler için de oldukça avantajlı alış-veriş imkanı sunmaktadır. Üstelik, birçok farklı ve benzer ürünleri sunan e-ticaret siteleri, her kişiye ve bütçeye uygun alternatifleri de bünyelerinde barındırmaktadır.

Geçek hayattaki dükkan kiraları ile karşılaştırıldığında bir e-ticaret websitesi sahip olmak, maliyet açısından oldukça avantajlıdır. Ayrıca e-ticaret websitesi üzerinden gerçekleşen tüm satış işlemleri, e-ticaret websitesinin operasyon modülleri tarafından işleme alınmaktadır, bu da satılan ürünün paketlenip kargolanmasına kadar geçen süreç için eleman ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Bütün bunlara ek olarak, sıradan bir yerel işletmenin bile tüm ülke çapında, hatta dünya çapında müşterilere ulaşması e-ticaret ile son derece mümkün hale gelmektedir.

Benzer Yazılar

Tedarik ve Tedarik Zinciri Nedir?

Reklamın İşlevleri Nelerdir?

Reklam Nedir?

Kriz Yönetimi Nedir?

Emlak (Mülk) Yönetimi Nedir?

Kredi Yönetimi Nedir?