Kategori:

Emlak yönetimi (“Mülk Yönetimi”de denir); bir gayrimenkulün, bir emlak müdürü tarafından ücret karşılığında mülk sahibi yerine gözetilmesi ve yönetilmesidir. Emlak müdürü, mülkün günlük yönetim işlerinden sorumludur ve mülkün sahibi ile potansiyel kiracılar arasında irtibat yetkilisi görevi görür. Mülk sahibi ile emlak müdürü arasında yapılmış yazılı sözleşmede, emlak müdürünün görev ve sorumlulukları ile bu görev ve sorumlulukların karşılığı olarak alacağı tazminat ve maaş bilgileri yer almaktadır.

Mülk sahibi, emlak müdürüne birçok sebepten ötürü ihtiyaç duyabilir. En önemli sebep, mülk sahibinin kısıtlı zamanı olması, yada mülkün günlük yönetim işlerine dahil olmak istememesidir. Buna ek olarak, mülk sahibinin birkaç mülkü olması, ya da kiraya verilecek mülküne(lerine) uzakta yaşaması sebebiyle emlak müdürüne ihtiyaç hissedebilir.

Bir mülkü yönetmek çoğu zaman mülk bakımı gibi çeşitli idari görevleri, bina onarımlarının ve harcamaların düzenli şekilde ödendiğinin takip edilmesi gibi işlerin yerine getirilmesini de kapsar. Mülkü kiraya vermek isteyen mülk sahipleri genellikle emlak kiralama şirketlerinin servislerinden yararlanırlar. Bu tip şirketler, pazarlama, emlağın kiralanması, emlağın satılması, güvenilir kiracı bulma, emlak kiralama veya satış sözleşmelerinin hazırlanması gibi hizmetler sunarlar. Buna ek olarak bir emlak müdürü, kiranın toplanması ve kiracının emlak ile ilgili şikayetlerinin çözülmesinden de sorumlu olabilir. Bazı emlak müdürleri, kiracıların tahliye edilmesinden de sorumlu olur.

Emlak yönetimi, ticari emlak yönetimi ve konut yönetimi olarak ikiye ayrılır. Ticari emlak yönetimi, endüstriyel veya ofis binaları, perakende alanı, depolama alanı gibi ticari mülklerin yönetimidir. Konut yönetimi; apartman binaları veya müstakil evler gibi kiralık evlerin yönetilmesidir. Birçok ülkede emlak müdürü olmak yada mülk yönetim şirketi kurmak için bir takım lisanslara sahip olmak gereklidir.

Mülk sahiplerinin emlak yönetim firması ile anlaşmadan önce en çok dikkat ettikleri şey, o firmanın mülk yönetim işinde ne kadar tecrübeli olduğu ve servis fiyatının ne kadar olduğudur.  Bunun için de birçok mülk sahibi, emlak yönetim şirketi ile anlaşmadan önce şirketin referanslarını görmek ve servis ücretler hakkında detaylı bilgi almak isteyecekleridir. Emlak müdürlerinin ücretleri, kiralanacak mülkün kira bedeline oranla hesaplanır.

Benzer Yazılar

Tedarik ve Tedarik Zinciri Nedir?

Reklamın İşlevleri Nelerdir?

Reklam Nedir?

Kriz Yönetimi Nedir?

Kredi Yönetimi Nedir?

Kayıt Yönetimi Nedir?