Kategori:

Çoğu insan ve hatta araştırmacı için güneş, kaçınılması gereken ve cilt kanserine neden olan son derece zararlı ışınlara sahiptir. Hâlbuki güneş ışığının cilt kanseri için tek suçlu olarak görülmesi son derece yüzeysel ve yanlıştır. Solaryuma girip bronzlaşmak, birçok güneş kreminin içeriği, hava kirliliği ya da yediğimiz doğal olmayan besinler gibi nedenler cilt kanserine yakalanma oranını daha fazla arttırmaktadır. Her ne kadar güneş ışınlarının zararlı olduğu belirtilse de, bilinçli bir şekilde maruz kalındığında onun insan vücuduna ve ruhuna sayısız faydası vardır. İşte bu faydalardan bazıları:

  1. Güneşlenmenin en temel faydası ile başlayalım. Güneş ışığı vücudumuzda D3 vitamini oluşumunun tetikleyicisidir. Güneşin UVB ışınları, cildimizdeki kolesterolle etkileşime girerek böbreklerden ve karaciğerden D vitamini oluşturma sürecini tetikler. Bu, güneş ışığı olmadan olmaz. Cildin haftada en az üç veya dört kez 20 ila 30 dakika boyunca güneşlenmesi gereklidir. Cam pencereler UVB ışınlarını engelleyebilir. Ayrıca güneş koruyucuların çoğunun sadece UVB ışınlarını bloke ettiği ve böylece D3 vitamini üretimini engellediği belirtilmektedir. D3 vitamini sağlığa birçok yararı bulunmaktadır. Güneş ışığından elde edilen D3 Vitamini üretiminin, D vitaminini aşırı dozda almanızı engellemek için kapatma mekanizması vardır. Ancak, güneş ışınlarına maruz kalan cildi hemen sabunla yıkarsanız, cildin D vitamini emme işlemine yeni başladığı yağları yok edebilirsiniz. Bu nedenle güneşlendikten hemen sonra sabunlanmamalısınız.
  2. Johanna Budwig, kanseri tedavi etmek için ünlü Budwig Diyeti’yle birlikte günlük güneşlenmeyi tavsiye etmektedir. Çünkü başarılı kanser tedavilerinin diyet unsuruna ek olarak güneş ışığının elektromanyetik katkısının farkına varmıştır.
  3. Araştırmalar, uzun süre güneş ışığı almayan birçok kişinin depresyona girdiğini göstermektedir. Buna mevsimsel duygusal bozukluk da denir. Bu duygu durumundaki insanlar kasvetli hissetmenin yanı sıra, enerjik de değildir. Güneş ışığının olmadığı dönemlerde meydana gelen bu rahatsızlığa, güneş ışınlarını taklit etmek için parlak tam spektrum ışıklar veya mavi ışık iyi gelebilir.
  4. 2005 yılında yürütülen bir çalışmada, ameliyat sonrası hastalar arasında ağrı kesici, stres ve anksiyete ihtiyacını azaltmak için güneş ışınlarının iyileştirici olduğu tespit edilmiştir.
  5. 2012’de yapılmış bir sinirbilimi çalışmasında, gün içinde altı saat güneş ışığına maruz kalanların akşamları daha uyanık oldukları görülmüştür.
  6. 2011’de yapılan bir dermatolojik çalışmada, güneş ışığına maruz kalmanın deri altı yağının yanmasına yardımcı olduğunu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, güneş ışığı iç organ yağlanmalarının dolaylı olarak azaltılmasına yardımcı olmaktadır. D vitamini eksiklikleri, obeziteye ve ardından diyabet ve kardiyovasküler meseleler dahil olmak üzere sağlığı tehdit eden hastalıklara yol açan iç organ yağ üretimiyle ilişkilendirilmiştir.

Güneş ışığının çok sayıda faydası bulunmasına rağmen, bir anda bronzlaşmaya çalışmak yerine, yavaş yavaş güneşlenip bronzlaşarak güneş yanığından kaçınmak akıllıca olacaktır. Azar azar güneşe çıkıp sağlam bir bronzluk elde etmek, cildinizi güneş koruyuculardan daha iyi koruyacaktır.

Benzer Yazılar

Aktive Protein C Nedir?

Adrenalin Nedir?

Bazı Yiyecekler Neden Gaz Yapar?

Biyotin Nedir?

Çok Fazla Yağ Yemek Neden Zararlıdır?

Günde Ne kadar Su İçilmelidir?