Kategori:

Kurgusal dergilerin en yaygın iki türü, basılı ve online dergilerdir. Kurgusal dergilerdeki bu iki kategori; kendi içinde türüne, hitap ettiği yere, okuyucusuna ve hatta dergide öne çıkan yazarlarına göre bile ayrılabilir. Makaleleri konu bakımından oldukça benzer olabilir veya dünyanın belli bir bölgesi hakkındaki makalelerin derlemesi olabilir. Dergilerin herhangi bir tür ve konuda olduğu görülebildiği gibi, bir yazarın kendi eserine uygun yer arayışı, makalesinin öncelikle neyle ilgili olduğu ve o tür veya konuya odaklanan dergiyi bulmasını gerektirebilir.

Diğerleri sadece derginin kopyalarına ödeme yaparken, bazı kurgusal dergiler emekleri için yazarlara da ödeme yaparlar. Diğerleri yazar adının verildiği bir satıra izin verip sadece bunu yeterli görebilir. Geçmişte bir yazar, gerçek olan makaleler yerine sadece kurgulanmış makalelerle uğraşan kurgusal dergilere makale yayımlayarak, sade bir yaşam sürebilirdi. Çoğu dergi, dergiye bir konu hakkında birkaç değişik makale yayımlayabilmeyi sağladığı için, 8.000 kelimeden daha az tutan makalelerin yazarlarını tercih etmişlerdi.

İnternetin gelişi yayıncılık dünyasını değiştirdi ve birçok kurgusal dergi artık sadece online kullanılabilir hale geldi. Dijital içerik yayınlamak, yayıncı için daha ucuz ve müşterilere ulaşmak için daha kolay bir yol olsa da, basılı dergi yayımlamaya devam edenler hâlâ bulunmaktadır. Yazarlar için, kurgusal dergilerdeki yayınlarıyla geçinmek son derece zor ve birçok durumda da imkansız hâle geldiği için, yazarlara ödeme yapmak, birçok durumda oldukça sert bir biçimde olmak üzere, genellikle azalmıştır.

Bazı kurgusal dergiler, özellikle belli bir türe odaklanır. Korku dergileri gibi bilim kurgu dergileri de 20’nci yüzyılda son derece popülerdi. Edebi kurguiçerikli dergiler, türün yazımının daha az ustalıkla işlendiğini belirtmek için değil, fakat genellikle daha bilgili okuyucular tarafından okunuyorlardı. Ancak okuyucu kitleleri, tür veya konuya göre değişim göstermiş ve birçok dergi tamamen bir konu üzerine yönelen sorunları ortaya koymuştu, örneğin; tamamen vampir, aile veya yemek üzerinde duran makaleler gibi.

Geçmişte, bütün derginin tek parçası olarak basılmış makaleleri bulmak pek yaygın değildi. Derginin belli bir bölümü kurgusal makalelere ayrılabilir. Yazarlar ise bu yerlere genellikle imreneceklerdir çünkü böylece, yazara yazısı için daha bariz bir ilgi odağı sağlanacaktır.

Benzer Yazılar

La Llorona Nedir?

Arap Geceleri Nedir?

Haber Döngüsü Nedir?

Kanıtsallık Nedir?

İçerik Tespiti Nedir?

Felsefi Dil Nedir?