Kategori:

Meme kanseri ile mücadelede çok çeşitli gıdalardan yararlanmak önemlidir. Öyle ki, meme kanseri ile savaşan bir vücut için yapılacak en önemli şey, sağlıklı, dengeli ve düşük yağlı bir beslenmeyi sürdürmektir. Yeterli dozlarda uygun vitamin ve mineralleri almak da dâhil, vücudun olabildiğince sağlıklı olduğundan emin olmak, meme kanserinde beslenmeyi düzenlerken hatırlanması gereken en önemli şeydir.

Lif ve antioksidanlar, B vitaminleri, kalsiyum ve protein bakımından zengin gıdalar, meme kanseri olan insanlar için zaruridir. Günde beş veya daha fazla porsiyon meyve sebze yeme vücudun kanser hücreleriylesavaşırken ihtiyaç duyduğu lif ve antioksidanları temin eder. Tam tahıllar, gerekli B vitaminleri ve lif sağlayacaktır ve beyaz veya işlenmiş karbonhidratların yerine geçmelidir.

Beslenmedeki yüksek kalsiyum seviyeleri kanser tedavilerinin negatif olarak etkileyebileceği kemik sağlığını desteklemek için önemlidir. Kalsiyum, beslenmeye düşük yağlı süt ürünleriyle katılabilecektir. Buna ek olarak, meme kanseri hastaları için en iyi beslenme; fasulye, kümes hayvanları, balık, yağsız et, fındık ve çekirdek yiyerek alınabilecek yüksek seviyelerde proteini içermektedir.

Alkol, abur cubur, beyaz ve işlenmiş karbonhidratlar ve bazen de soya meme kanseri hastasının beslenmesinden çıkarılmalıdır. Bir kişinin hormona duyarlı kanseri varsa, büyük miktarlarda soyanın vücut üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Yüksek düzeyde alkol, abur cubur ve işlenmiş karbonhidratlar, kanser tedavilerinden sonraki iyileşme sürecinde vücut direncini düşüren aşırı yağlanmaya yol açabilir.

Vücudun normal kiloda olması da meme kanserine yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Vücut yağ düzeyi yüksek olan kişiler meme kanserine yakalanmaya genellikle daha yatkınlardır. Meme kanseri hastaları için en iyi beslenme, kısmen düşük yağlı beslenme ile bir kişinin düşük vücut ağırlığı ve vücut yağ seviyeleri arasındaki bağdan ötürü yağ bakımından düşük olandır.

Düşük yağlı beslenme ayrıca tekrarlama riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve hastanın kanser tedavisinin yan etkileri ile başa çıkabilmesine yardım eder. Kanser tedavileri boyunca ve sonrasında, meme kanseri hastaları için en iyi beslenmede, yukarıda belirtilen vitamin ve besin dengesi vardır.Bu, hastalara gücünü yeniden kazanması ve kanserden zarar gören dokuların yeniden yapılanmasında yardımcı olur.

Uygun bir beslenmeyi sürdürmeye çalışan meme kanseri hastaları için en büyük zorluk, tedavi sırasında iyi beslenmektir. Kanser tedavisine sık sık mide bulantısı, ishal ve iştah kaybı gibi yan etkiler eşlik eder. Çok az yeme isteği olması veya hiç olmaması bir kişi için dengeli bir diyeti sürdürmeyi çok daha zorlaştırabilir.

Benzer Yazılar

Aktive Protein C Nedir?

Adrenalin Nedir?

Bazı Yiyecekler Neden Gaz Yapar?

Biyotin Nedir?

Çok Fazla Yağ Yemek Neden Zararlıdır?

Günde Ne kadar Su İçilmelidir?