Kategori:

Hızlı yürüyüş olarak da bilinen tempolu yürüyüş, kişinin yağ yakmak ve vücudunu şekle sokmak için belli bir hızda yürümesini ifade etmektedir. Oldukça kolay yapılabilen bir egzersiz türü olan tempolu yürüyüş, zayıflamanın ve yapılan fitness çalışmasının etkisini arttırmanın iyi bir yoludur. Tempolu yürüyüşü günlük hayatın içine adapte etmenin birçok faydası bulunmaktadır.

Tempolu yürüyüş, tüm yaşlarda yapılabilecek mükemmel bir egzersizdir. Bu egzersiz uygulanan süreye ve hıza bağlı olarak kalp atışının hızlanmasına ve yağ yakmaya yardımcı olur. Tempolu yürürken kişinin vücudu ısınır, terler, normalden biraz daha hızlı nefes alıp vermeye başlar, fakat koşarken olduğu gibi kişi konuşamayacak duruma gelmez. Kalp atışını ölçerken, hedeflenen kalp atışı 60% ve 85% arasıdır ve bu da dakikada 117 ile 160 nabız atışına tekabül eder.

Tempolu yürüyüşe yarım saatle başlayıp, zamanla vücudun dayanabildiği ölçüde bu süreyi arttırmak faydalı olacaktır. Hatta yürüme hızını arttırmak için belirli bir alan seçip, zamanla bu alanı daha hızlı bir şekilde bitirmek de kişinin hedefleri arasında yer alabilir. Tabi ki tempolu yürüyüş yaparken doğru yürüyüş ayakkabısı kullanmak oldukça önemlidir.

Yürüyüş ayakkabısının kalın tabanlı, hafif, esnek, ayağın yapısına uygun kaliteli bir ayakkabı olması, programdan verim almak açısından oldukça önemlidir. Spor ayakkabı seçerken burun kısmının sert olmamasına, yumuşak bir materyalden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca ayakkabı giyildiğinde parmak ucu kısmında hafif bir boşluk olması ayağın daha rahat etmesini sağlar. Sert ve sıkı bir ayakkabı tırnakların zarar görmesine ve uzun süreli yürüyüş yapılamamasına neden olur.

Tempolu yürüyüş yapan kişilerin dikkat etmesi gereken önemli bir konu da yürüyüş esnasında yanlarında su bulundurmaya ve vücudu susuz bırakmamaya özen göstermelidir. Ayrıca gece yürüyüş yapan kişiler, spor ayakkabılarında ve kıyafetlerinde arabalar tarafından görülebilmelerini sağlayacak reflektör bulunmasına dikkat emelidir.

Tempolu yürüyüş açık havada ya da koşu bandında yapılabilir. Açık havada yürüyüş yapmak vücudun daha fazla oksijen alması ve rahatlaması açısından daha faydalıdır. Fakat koşu bandında yapılan yürüyüşler de kaç dakika, ne kadar mesafe gidildiği, kaç kalori harcandığı ve nabız atışlarının durumu hakkında bilgi vermesi açısından faydalıdır. Bunun yanında hızlı yürüyüşü koşu ile tamamlamak, kalp atışlarının hızlanması, vücudun ısınması ve yağ yakmak açısından faydalıdır.

Benzer Yazılar

Kettlebell Nedir?

Kas Yorgunluğu Nedir?

Aralıklı Antrenman Nedir?

Çigong Nedir?

Dirsek Esnetme Egzersizleri Nelerdir?

Bira Göbeği Nasıl Eritilir?