Kategori:

Ödem, vücudun fazladan su tutması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genellikle aşırı su tutma, yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlikten kaynaklanır. Nedeni ne olursa olsun vücutta oluşan şişkinlik hissi kişinin rahatsız olmasına neden olur. Bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak için vücutta oluşan ödemi yok etmenin bazı yolları vardır.

Vücutta su tutulmasına neden olan en önemli maddelerden biri tuzdur. Doktorlar özellikle kalp ve tansiyon hastalarının tuz tüketimini yasaklarlar ki, bu hastalıklara sahip olmayan kişilerin bile tuz kullanımına dikkat etmesi gerekir. Tuz, sodyum içerir ve bu madde damarlardaki sıvının hareket etmesi için önemlidir. Fakat aşırı tuz kullanımı, suyu belirli bölgelerde toplayarak, vücudun susuz kalmasına neden olur. Bu nedenle tuz kullanmamak ya da bu kullanımı en aza indirmek yalnızca vücutta fazla su tutulmasının önüne geçmez, aynı zamanda daha sağlıklı bir vücuda sahip olmayı sağlar. Esasında peynir, zeytin, kuru domates, kuruyemiş, sucuk, salam, hazır et suları gibi birçok gıdada kendiliğinden tuz bulunmaktadır. Bu nedenle yemek yaparken ya da yerken ekstra tuz kullanımını ortadan kaldırmak gerekir.

Vücuttaki ödemi atmanın önemli bir yolu düzenli egzersiz yapmaktır. Egzersiz, solunumu ve terlemeyi arttırır, vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve bu yolla vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Egzersiz esnasında solunum ve terleme, fazla su ve sodyumun vücut dışına çıkarılmasını sağlar. Özellikle yüzme egzersizi diğer egzersizlere nazaran hem rahatlatıcı hem de bütün vücudu birden çalıştırıcı etkiye sahiptir. Düzenli egzersiz sayesinde ise vücudun fazla su tutması engellenmiş olur. 4-5 hafta sonra vücut şişliği gider ve normal hale gelir.

Vücuttaki ödemi atmanın diğer bir yolu bol bol su içmektir. Kişi su içtiğinde geçici olarak kilo alabilir. Fakat bu sebeple asla su içmeyi bırakmamalıdır. Çünkü su, vücudun en önemli yaşam ve güzellik kaynağıdır. Hayati bir sıvı olan su, vücuttaki sıvı dolaşımına katkıda bulunarak ödemin atılmasına, egzersizden sonra kaybedilen suyun yerine konmasına, bağırsakların düzenli çalışmasına, zararlı maddelerin vücuttan dışarı atılmasına ve daha güzel bir cilde sahip olmaya yardımcı olur.

Yetersiz ve dengesiz beslenme vücutta ödem oluşumuna neden olabilir. Yüksek protein, potasyum ve amino asit seviyesine sahip yiyecekleri tüketirken dikkatli olmakta yarar vardır. Bilimsel araştırmalar bu besinlerin vücuttaki su seviyesini arttırdığını göstermektedir. Bu nedenle yiyecek seçiminde genel olarak tüm vücut sağlığı ve vücudun su tutma durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Benzer Yazılar

Aktive Protein C Nedir?

Adrenalin Nedir?

Bazı Yiyecekler Neden Gaz Yapar?

Biyotin Nedir?

Çok Fazla Yağ Yemek Neden Zararlıdır?

Günde Ne kadar Su İçilmelidir?