Kategori:

İnsan vücudu için gerekli enerjinin önemli bir kısmını karşılayan yağlar, doymuş yağlar ve doymamış yağlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Genel olarak hayvansal ürünlerde bulunan ve oda sıcaklığında erimeyen doymuş yağlar, fazla kullanıldığında kolesterol düzeyinin yükselmesine, kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına, kanser ve şişmanlık riskinin ortaya çıkmasına neden olabilir. İşlem görmüş yağlar yüksek oranda doymuş yağ içerir (margarin gibi) ve doktorlar özellikle doğal kaynaklı olmayan bu doymuş yağların sağlığa zararlı olduğunu belirtmektedir. Doğal kaynaklı olan doymuş yağlar ise (örneğin; tereyağı ya da yumurtanın sarısında bulunan yağlar gibi) yerinde kullanıldığında sağlık için faydalıdır. Genellikle bitkisel gıdalardan üretilen doymamış yağlar ise insan vücudunun ihtiyacı olan yağ asitlerinin karşılanmasında en iyi kaynaklardır. Yemeklerde kullanılabilecek en sağlıklı yağlar tekli doymamış yağlardır.

Yemeklerde kullanılabilecek en sağlıklı yağ, kolza (kanola) bitkisinden üretilen kanola yağıdır. Amerika, Avrupa ve Kanada gibi ülkelerde oldukça fazla tüketilen bu yağın bitkisi, Türkiye’de de rahatlıkla yetişmektedir. Yemeklerde kullanılabilecek diğer sağlıklı yağ ise zeytinyağıdır. Tekli ve çoklu doymamış yağlar içeren zeytinyağının çok fazla işlem görmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Mümkünse en saf hali bulunmalıdır. Yemeklerde kullanılabilecek diğer sağlıklı yağlar ise fındık yağıfıstık yağı ve ceviz yağıdır. Fakat bu tür ürünlere alerjisi olan kişilerin bu yağları kullanırken dikkatli olmasında yarar vardır. Ayçiçek yağı ve aspir yağı da yemeklerde kullanılabilecek sağlıklı yağlardandır. Bu yağlar, çoklu doymamış yağların (damar sertliğine karşı koruyucu) yanında Omega 6 yağ asitleri içerir. Ayrıca aspir yağı sağlık için çok faydalı olan E vitamini içerir.

Esasında farklı bitkilerden elde edilen yağların sağlık için ayrı bir faydası bulunmaktadır. Burada ne tür bir yemek yapılacağına göre yemek yağı seçmek ve kullanmak sağlıklı beslenmek için oldukça önemli bir noktayı oluşturur. Uzmanlar, yüksek derecede pişecek yemekler için yer fıstığı, ayçiçeği ve mısır yağı, orta derece pişecek yemekler için kanola ve zeytinyağı kullanılmasını önermektedir. Ancak bu şekilde yemeklik yağlardan en sağlıklı şekilde yararlanılabilir.

Sağlıklı bile olsa yağların en fazla kalori içeren yiyeceklerden olduğu unutulmamalıdır. Bazı sıvı yağ ambalajları, yağın sprey şeklinde püskürtülmesini ve bu şekilde en az miktardaki yağın tava ya da tencereye yayılmasını sağlamaktadır. Bu şekilde az miktarda yağ ile yemek pişirmek mümkün olmaktadır.  Ayrıca yağların meydana getirmiş olduğu yüksek kaloriyi en aza indirmek için kızartmalardan uzak durulabilir, ızgara ve buharda pişirme yöntemleri uygulanabilir. Bu şekilde daha sağlıklı bir yemek pişirilmiş olur.

Benzer Yazılar

Aktive Protein C Nedir?

Adrenalin Nedir?

Bazı Yiyecekler Neden Gaz Yapar?

Biyotin Nedir?

Çok Fazla Yağ Yemek Neden Zararlıdır?

Günde Ne kadar Su İçilmelidir?