Kategori:

Batı Hint Adaları, Florida’nın güneyinde, Orta Amerika ve Güney Meksika’nın doğusunda ve Güney Amerika’nın kuzeyindeki toplamda 3000’den fazla adadan oluşan, birkaç büyük ada ve ada zincirini temsil etmektedir. Bu adaların bazıları Karayip Denizi’nde bulunurken, diğerleri Karayipler ve Kuzey Atlantik Okyanusu arasında bir köprü oluşturmaktadır. Karayip Denizi ve Atlantik Okyanusu arasındaki adalar zincirinin Hint halkıyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Fakat Columbus’un bölgeye adım attığında Hindistan’ın doğusunda bir adaya ulaştığını düşündüğü ve Doğu Hint Adalarından ayırmak üzere adaya bu ismi verdiği bilinmektedir. 

Bugün, Columbus’un yanılgısı nedeniyle Batı Hint Adaları hala bu isimle anılmaktadır. Alternatif olarak, Karayipler olarak da adlandırılan bu geniş ada zinciri, yukarıdan aşağıya doğru yaklaşık 4023 km’dir. Bu zincirdeki herhangi bir kara parçası, 257 km’den daha geniş değildir. Batı Hint Adaları’nda üç ana ada grubu vardır: Bahamalar, Büyük Antiller ve Küçük Antiller. Küçük Antiller ise kendi içinde Leeward Adaları ve The Windward Adaları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. 

Bahamalar, en kuzeydeki adalar kümesidir. Grand Bahama, Fort Lauderdale’in biraz kuzeyinde, Florida’nın doğu sahilinde yer almaktadır. En popüler turistik yerlerden biri olan Nassau, Bahamalar Topluluğu’nun başkentidir. Grand Bahama’nın doğusunda ve güneyinde bulunan San Salvador’un, Christopher Columbus’un iniş yeri olduğuna inanılmakta ve günümüzde çok fazla turist çektiği bilinmektedir. Bahamalar’da 700 ada olmasına rağmen, yalnızca birkaçı yaşam sürdürecek kadar büyüktür. Yukarıda belirtilenlere ek olarak, diğer büyük adalar şunlardır: New Providence, Andros ve Berry Adaları, Abaco, Eleuthera, Cat Adası, Exuma, Long Adası ve Ragged City, Crooked Adaları, Mayaguana ve Inagua’dır.

Büyük Antiller, bu zincirde Karayipler’in en büyük adalarından bazıları ile Batı Hint Adaları’nın orta bölümünü oluşturmaktadır. Bu adalar arasında Küba, Haiti, Hispaniola, Jamaika, Dominik Cumhuriyeti ve Porto Riko bulunmaktadır. Yeni Dünya’nın fethi sırasında, Batı Hint Adaları’nın bu bölümü son derece önemlidir, çünkü bu adalar Meksika, Güney Amerika ve Florida’ya yakındır. Kâşifler, en kuzeydeki ada olan Küba’dan Meksika Körfezi’ne ve Florida’nın güney ucuna kolayca ulaşabilmektedir.

Küçük Antiller, Batı Hint Adaları ada zincirinin en güneyindeki adalardır. Küçük Antiller’in tepesinde Porto Riko’nun doğusundaki Virgin Adaları bulunur. Popüler turistik destinasyon olan Virgin Adaları’nın kuzeyindeki adalar arasında St. Croix, Antigua, St. Kitts ve St. Martin bulunmaktadır. Bunların hepsi Leeward Adaları’nın bir parçasıdır. Windward Adaları’nın güneyinde, Barbados, Saint Lucia, Martinik ve Trinidad ve Tobago bulunmaktadır. Ayrıca Leeward Antilleri olarak adlandırılabilecek Venezuela kıyılarının kuzeyinde Aruba ve Curacao gibi adalar da vardır. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?