Kategori:

Her ülkenin, yabancıların yerel sürücü belgesini nasıl alacağı konusunda kendi kuralları vardır ve bu kurallar ülkeden ülkeye değişmektedir. Genel olarak, Güneydoğu Asya’daki Filipinler ve Vietnam gibi ülkelerin sürücü belgesi alma konusunda çok düşük seviyede kuralları olduğu söylenebilir. Bu ülkelerdeki yabancıların genellikle bir form doldurmaları veya çevrimiçi başvuru yapmaları yeterlidir ve belirli bir ücreti ödediklerinde sürücü belgelerini hemen alabilmektedirler. Buna karşın Çin’de, turistler bazen ek gereklilikler veya testlerle karşı karşıya kalmakta ve turistlerin bir sınavı geçmesi ve yerel vatandaşların izlediği prosedürü takip etmesi beklenmektedir. Bazı ülkeler ise, bir kişinin memleketindeki ehliyeti belirli bir süreliğine kullanmasına izin verebilmektedir. 

Araştırmanın Önemi

Yurtdışında sürücü belgesi almak isteyenlerin ilk yapması gereken araştırmadır. Elçiliklerin ve yabancı konsoloslukların çoğu, ehliyet alma süreçleri hakkında vatandaşlara en güncel bilgileri sağlamaktadır. Bu bilgilerin çoğu genellikle çevrimiçi ortamda da yayınlanmaktadır. İnternetteki pek çok şeyde olduğu gibi, güncel olmayan ya da dolandırıcılık amacıyla yazılmış içerikler olabilir. Bu nedenle, özellikle ücret ödeme söz konusu olduğunda yalnızca güvenilir ve tercihen devlet web sitelerinin talimatlarının izlemesi gerçekten önemlidir.

Uluslararası Sürücü Belgesi

Kısa süreli yolcular, evden çıkmadan önce çoğu ülkede, en azından kısa bir süre geçerli olarak kabul edilen uluslararası sürücü belgesi için başvuru yapabilir. Bunun asıl amacı, sürücülere turistik bir gezi esnasında bir araba kiralama özgürlüğünü ve ceza korkusu olmadan trafiğe çıkmayı sağlamaktır. Bu, yerel bir lisansla aynı değildir, ancak genellikle aynı şekilde çalışır. Gidilen ülkedeki konsolosluk hizmetleri bu konuda turistleri doğru yöne yönlendirecektir. 

Daimi Ehliyet Başvuruları

Bir uluslararası sürücü belgesine sahip olmanın sadece geçici bir çözüm olduğunun farkına varmak önemlidir. Eğer ziyaret edilen ülkede uzun süre kalma planı varsa, geçici ehliyetin ne kadar süre geçerli olduğu öğrenmek gerekir. Örneğin, Japonya, genellikle bu ehliyetleri yalnızca 90 gün boyunca kabul eder ve daha uzun kalan sürücüler bir Japon ehliyeti için başvurmak zorundadır. Bununla birlikte, Yeni Zelanda, yabancılara bir yıla kadar uluslararası sürücü belgesi kullanma izni vermektedir. 

Amerika’da Ehliyet Almak

ABD’ye giden bir kişinin kendi ülkesindeki ehliyetiyle 1 yıl trafiğe çıkması mümkündür. Eğer ziyaretçi Amerika’da 1 yıldan daha fazla kalmayı planlıyorsa, bu süreçte bulunduğu eyaletin ehliyet sınavlarına hazırlanması ve Amerikan sürücü lisansını alması gerekmektedir. Motorlu Taşıtlar Dairesi (Department of Motor Vehicles) olarak adlandırılan kurumdan, eyaletin ehliyet sınavlarına dair bilgi almak mümkündür. 

Filipinler’de Ehliyet Almak

Bir yabancının yerel bir sürücü belgesi almasının en kolay olduğu ülke muhtemelen Filipinler’dir. Yabancı ülke vatandaşlarının, sadece kısa bir başvuru ve ücretle birlikte sürücü lisansı almaları mümkündür. Başvuru sahiplerinin lisansın kargolanabileceği yerel bir adrese sahip olmaları genellikle önemlidir, ancak bunun kalıcı bir konut olması gerekmez. 

Vietnam’da Ehliyet Almak

Birçok turist Vietnam’da sürücü belgesi almanın çok kolay olduğunu bildirmektedir. Yabancılar genellikle online başvuru yapmaktadır. Vietnamca yazılmış ehliyet için; başvuru sahibinin pasaportunun bir fotokopisi, 3 adet vesikalık fotoğraf ve yerel dilde yazılmış bir dilekçe ile resmi bir talepte bulunmak gerekir. Ehliyet ücretinin yatırılması üzerine, yaklaşık 7 gün içinde lisans alınabilmektedir.

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?