Kategori:

Hmong halkı, Çin’in güneyindeki dağlık bölgelerden gelen etnik bir gruptur. “Özgür Adamlar“, anlamına gelen isimleri konuştukları lehçeden gelmektedir. Dilsel ve genetik kanıtlara göre, Hmonglar en azından 2000 yıldır Güney Çin’de yaşamaktadır. Ait oldukları daha büyük etnik grup olan Miao’ya yapılan atıflar, M.S. 1. yüzyıldan kalma Çin Edebiyatı’nda bulunabilmektedir. Şaman olan ve doğadaki ruhlara inanan Hmong kabilesinde, yaşlılara büyük saygı duyulur ve çocuklar çok özel bir yere sahiptir. Geleneksel kıyafetlerini kenevir ve pamuk kullanarak diken Hmong kadınları, kıyafetlerini zengin nakış ve gümüş takılarla süslemektedir. 

18. yüzyılda, Çin’deki baskıcı Qing Hanedanı’nın kararı ile çok sayıda Hmonglu, Güneydoğu Asya’ya göç etmiştir. Vietnam, Laos ve Tayland hala Çin’den sonra en büyük nüfusa sahip oldukları ülkelerdir. Vietnam Savaşı sırasında, 1960’ta başlayan Amerika Birleşik Devletleri Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), bağımsızlığını kazanmak isteyen Laotian Hmong’u Komünist güçlere karşı silahlandırarak kullanmıştır. 1975’te ABD kuvvetleri geri çekilip, Komünistler Laos’u kontrol altına aldığında ise Hmong halkı ağır zulüm ve işkence altında öldürülmüştür. Bu sırada fırsat bulan Hmongların birçoğu Laos dağlarına ya da Tayland’a kaçmıştır. 

1990’larda Birleşmiş Milletler ve Clinton hükümetinin desteğiyle çok fazla sayıda Hmong, Tayland’dan Laos’a zorla taşındığında, Güneydoğu Asya’daki bu durum büyük bir sorun haline gelmiştir. Geri gönderilen Hmonglar, işkenceye maruz kalmış ve birçoğu devam eden tartışmalar sonucunda ABD de dahil olmak üzere daha güvenli ülkelere taşınmıştır. Günümüzde Çin topraklarına ek olarak Güneydoğu Asya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli nüfusa sahiplerdir. Bugün, çoğu California, Minnesota, Wisconsin ve Pennsylvania’da, ayrıca Fransa ve Fransız Guyanası’nda yaşamaktadır. 

Sonuç olarak Komünist karşıtı rolleri ile Amerikalı CIA ajanları tarafından çok defa kullanılan Hmong halkı, sonunda ortada bırakılmış ve zulme uğramıştır. Bu durum birçok Laotian Hmong’un Amerika Birleşik Devletleri’ne ve diğer ülkelere göç etmesine yol açmış, ancak bu gruba karşı soykırım Laos’ta hala sona ermemiştir. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?