Kategori:

Çin’deki Huang Nehri Vadisi, dünyadaki dört medeniyetten birinin büyümesine ve gelişmesine ev sahipliği yapmıştır. 8 bin ila 4 bin yıl önce, ilkel insanlar, bir taraftan tarım ve hayvanların evcilleştirilmesi ile uğraşıp, diğer taraftan hiyerarşiye dayalı sosyal bir organizasyon kurmuş ve toplumun diğer temel taşlarını geliştirmiştir. Nil ve İndus’ta olduğu gibi nehir vadileri, uygarlıkların yükselmesi için en uygun merkezlerdir. Çünkü su, hem içme ve hem de tarım toprağını sulamada oldukça hayati bir öneme sahiptir. 

Sarı Irmak” olarak da bilinen Huang He Nehri, Kuzey Çin’de 5500 km boyunca akmakta ve orta kısmı Huang Nehri Vadisi’ni oluşturmaktadır. Kunlun Dağları’ndaki yoğun yaz yağışları, nehrin batı başlangıcını suyla ve yüzey toprağı denilen bir tür killi toprak ile beslemektedir. Aynı zamanda nehre göze çarpan sarı rengini veren bu killi toprak, yetişen mahsuller için ideal bir ortam sağlamaktadır. “Çin’in Kederi” olarak adlandırılan Huang He Nehri, düzensiz bir şekilde aktığında orta ovaları sular altında bırakarak yüzlerce yıl boyunca sayısız insanın ölümüne neden olmuştur. Bununla birlikte seller, insanların neolitik bir topluluk kurduğu Tai Yuan olarak adlandırılan yassı platoyu da meydana getirmiştir. 

8bin yıl öncesine kadar, Tai Yuan bugün olduğu kadar aşınmış değildir. Daha sonra, burası insanların yiyeceklerini depolamak, rakip kabilelerden korumak ve kalıcı konutlar oluşturmak için Çin’deki en iyi yerlerden biri haline gelmiştir. İnsanlar, avcılık ve toplayıcılıkla uğraşmış ve ataerkil topluluklar oluşturmuştur. Oluşturulan bu ilkel sosyal organizasyon, diğer ilerlemeleri teşvik edecek şekilde kaynakların dağılımını sağlamıştır. 

Huang Nehri Vadisi halkının pek çok yeniliği arasında, çizimsel karakterlerle oluşturulmuş ilkel bir yazı, ekinler için sulama kanalları, Sarı Nehrin su basmasını kontrol altına almak için hendekler kullanmaları sayılabilir. İlk Çin yerleşimciler buğday, pirinç, şeftali, üzüm, yeşil soğan ve zencefil kökü gibi birçok ürün yetiştirmiştir. Hatta evcil domuzların varlığından bile söz edilebilmektedir. Daha sonra bronz yapmaya, çömlekçilik çarkında seramikler oluşturmaya, ipek örmeye ve kağıda yazmaya başlamışlardır. Modern zamanlarda, bu bölgedeki insanlar, Sarı Nehir boyunca geniş çaplı bir baraj inşa ederek selle mücadele etmeye devam etmektedir. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?