Kategori:

İnemuri, “şu anda uyuma” anlamına gelen Japonca bir kelimedir. Japonlar, sosyal toplantılarda, sınıflarda, işte ve çeşitli kamu yerlerinde inemuri (kestirmek ya da uyuyakalmak) yapabilmektedir. Batı’da, elbette, herhangi bir yerde uyuyakalmak, genellikle garipliğin ve utancın bir nedeni olarak görülür. Japon kültüründe ise inemurinin özel bir yeri vardır ve bu gerçekten utançtan ziyade gurur duyulacak bir şey gibi görülür. 

Birçok Japon için inemuri, birisinin çok çalışmaktan yorulduğu ve işini yapmak için gece uykusunu feda ettiği anlamına gelmektedir. Hem yetişkinler hem de gençler için çalışkanlık, Japon kültürünün çok önemli bir parçasıdır. İnsanların arkadaşlarından ve meslektaşlarından daha fazla çalışmak için rekabet ettiği bir ülkede ise, inemuri, sıkı çalışmanın nihai göstergesi olarak övünülecek bir durumdur. 

Genel olarak, inemuri üst seviye pozisyonlarda çalışan insanlar için olumlu ve kabul edilebilirken, daha düşük seviye pozisyonlarda çalışanlar için pek kabul edilebilir değildir. Bir diğer ifade ile bir çalışan patronlarından önce uykuya dalamaz. Ayrıca öğrenciler de yorucu sınavlara çalıştıkları ve kendilerini Japon eğitim sisteminde ilerletmeye çalıştıkları için inemuri yapmaları uygundur. 

Uzun çalışma saatleri ve bunun getirdiği aşırı stres insan sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Ancak inemuri, insanların kısa süreli uyku saatleri ile zihinlerini tazelemelerine, odaklanmalarını arttırmalarına ve fikirlerini netleştirmelerine yardımcı olabilir. İdeal olarak, bu tür kısa kestirmeler, faydalarının hissedilmesi için en az birkaç dakika sürmelidir ve günün ortasında 20-30 dakikalık bir uyku süresi oldukça keyifli ve dinlendirici olabilir.

İnemuri kavramı, ara sıra sosyal ve kamuya açık etkinlikler sırasında uyuyormuş gibi görünen yüksek profilli Japonların durumunu açıklamaktadır. Bir diğer ifade ile Japonya’da toplum içinde uyuyan kişilere rastladığınızda, onların inemuri yaptıklarını, kolayca uyanabileceklerini ve zihinlerini dinlendirdiklerini artık anlayabilirsiniz. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?