Kategori:

Joss Kağıdı (İngilizce: “Joss Paper”), Asya’nın bazı bölgelerinde tanrıları ve ataları onurlandırmak amacıyla yapılan törenler sırasında yakılan, para gibi dünyasal malların çeşitli temsillerinin üzerine basıldığı bir kağıttır. Parayı temsil etmek için tasarlanması, Joss Kağıdı’nın en yaygın kullanım şeklini oluşturur. Ancak evleri, arabaları, kredi kartlarını ve başka şeyleri de temsil edecek şekilde de basılabilmektedir. Joss Kağıdı, genellikle beyaz bambu veya pirinç kâğıdından yapılmakta ve mühürler veya pullarla süslenebilmektedir.

Geleneksel olarak insanlar, Joss Kağıdı’nı, tanrılara ve ölen akrabalarına öbür dünyada ihtiyaç duyabilecekleri şeyleri sunmak için kullanmaktadır. Bu açıdan Joss Kağıdı’na, “hayalet parası” veya “ruh parası” da denir ve hatta bazen “cehennem bankası” olarak adlandırılır. Asya’da “cehennem”, insanların yargılandığı öbür dünyayı ifade eder. Buna göre, ruh parası yakılarak ölen akrabalara gönderilir, böylece kaçmak için cehennem kralına rüşvet verebileceklerini düşünürler. Bu şekilde öbür dünyada cömertçe para harcamak mümkün hale gelir. Kağıtlar üzerindeki yazılar genellikle oldukça karmaşıktır ve tipik olarak öbür dünyayı yöneten Jade İmparatoru’nun bir portresini gösterir.

Joss Kağıdı’nı yakmanın yanı sıra, insanlar genellikle tütsü olarak da kullanır ve bu kağıtlar ile ölüleri ve çeşitli tanrıları onurlandırmak için düzenlenen törenlerde yiyecek teklifleri sunarlar. Joss Kağıdı’nı, iyi şans getirmesi için belirli şekillerde katlanabilir ve mühürler, pullar, kontrastlı kağıt parçaları, oyulmuş tasarımlar veya diğer motiflerle süslenebilir. Joss Kağıdı’nı yakma uygulaması Asya’nın tüm bölgelerinde uygulanmaz; örneğin, bazı Budistler, dünyevi malların temsillerini ölen kişilere göndermenin uygunsuz bir fikir olduğunu düşünürler. Bununla birlikte, bu tür bir kağıdın Asya pazarlarında sık rastlandığı ve sokak satıcılarının bu kağıdı genellikle tapınaklara verdikleri bilinmektedir.

Görüldüğü gibi Asya toplumunda Joss Kağıdı (İngilizce: “Joss Paper”) ile ilgili biz dizi batıl inanç ve uygulamalar söz konusudur. Genel bir kural olarak, bu kağıt asla yaşayan bir insana verilmemelidir, çünkü bu çok saldırgan bir davranış olarak görülür. Ayrıca, evde saklandığında da gizli tutulur, çünkü görüldüğünde kötü şans getireceği düşünülür. Asyalılara göre Joss Kağıt’ları asla farklı bir amaç için kullanılmamalıdır. Bu nedenle onun evde dekoratif amaçlı kullanılmasının, eğer varsa Asyalı misafirlerinizi rahatsız edeceğini unutulmamalısınız. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?