Kategori:

Japonca “Sakura Matsuri” olarak adlandırılan “Kiraz Çiçeği Festivali”; Japon yemeklerinin, kültürünün ve tarihinin yanı sıra kiraz ağaçlarının doğal güzelliğini kutlayan bir bahar festivalidir. Japon kültürünün önemli simgelerinden olan bu festival, yalnızca Japonya’da değil, tüm dünyada iyi niyet ve dostluğu temsil etmek üzere düzenlenmektedir. 

Kiraz Çiçeği Festivali, Latince adı “Prunus Serrulata”, Japonca adı “Sakura” olan Japon süs kiraz ağacının enfes görünen soluk pembe çiçeklerinin etrafında yapılmaktadır. Japon süs kiraz ağacı çiçeklenmesi için yetiştirilen bir süs ağacı olup, meyve vermemektedir. Bu süs ağacının yetiştirilme amacı; binlerce yıllık Japon geleneği, Japon sanatı ve kültüründe öne çıkan kirazları kutlamaktadır. Buna göre, birçok Japon, her yıl kiraz ağaçları altında piknik yaparak ve geziler düzenleyerek çiçek seyir partilerinin tadını çıkarmaktadır. Ayrıca bu partilerin çoğu, sanat ve şiirle kutlanmakta ve konuklar kısa şiirler ya da resimlerle bu festivalleri renklendirmektedir. 

Festival boyunca katılımcılar güzel manzaranın tadını çıkarmak için kiraz ağaçlarından oluşan süs bahçelerinde dolaşırlar. Bu bahçeler genellikle balık havuzları ve dekoratif yapılar ile birlikte çeşitli güzel çiçekli bitkilere sahiptirler. Festivallerin çoğunda, ziyaretçilerin Japon el sanatları ve yiyeceklerini alabileceği sokak stantları da bulunmaktadır. Kiraz ağaçlarının meydana getirdiği güzel manzara en az iki hafta sürmektedir. Japonya’nın kültürünü tanımak için Kiraz Çiçeği Festivali, her yaş için eğlenceli bir deneyim meydana getirmektedir.

Japonya, 1912 yılında, Washington’a 3000 süs ağacı hediye etmiştir. Bu vesile ile Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok şehir, yerel Japon elçiliği ile işbirliği içinde her yıl Kiraz Çiçeği Festivali düzenlemektedir. Buna ek olarak Japonya bu ağaçları, uluslararası alandaki dostluk bağlarına ve işbirliğine vurgu yapmak için ABD haricinde de birçok ülkeye göndermiştir. Türkiye’de bu ülkeler arasında yer almaktadır. Japon Sakura Vakfı, 1890’da Japonya’ya ulaşan ve dönmek üzereyken çıkan tayfunda batan Ertuğrul Fırkateyni’nde şehit olan Türk denizcilerin anısına 2005 yılında, İstanbul’da dikilmek üzere 527 sakura fidanı göndermiştir. Bu sakuraları, İstanbul’da Nezahat Göyiğit Botanik Bahçesi’nde, Ankara’nın Dikmen Vadisi ve Isparta’nın Uluborlu ilçesinde Mart-Nisan aylarında görmek mümkündür. Yine Sabancı Üniversitesi kampüsü de hediye edilen sakura ağaçlarıyla süslenmiş yerlerden biridir. 

Benzer Yazılar

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir?

Kültürel Hegemonya Nedir?

Japonya’nın Kısa Tarihi Nedir?

Khoikoiler Kimdir?

İsrail’deki En Büyük Siyasi Partiler Hangileridir?

La Llorona Nedir?